Foto: Pixnio/Pixabay

Lavínové nebezpečenstvo na horách je aj v tomto období veľmi aktuálne.

Stačí chvíľka nepozornosti, či len sa ocitnúť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a aj vy sa môžete ocitnúť zasypaný pod tonami snehu. V takomto prípade šance na prežitie klesajú z minúty na minútu. Preto, ak vyhľadávate krásy hôr aj v tomto zimnom období, mali by ste vedieť, čo robiť, ak sa na vás začne rútiť obrovská masa snehu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Príprava je kľúčová

Ešte predtým, ako sa vyberiete do miest, kde hrozí pád lavíny, mali by ste sa prípadnému riziku čo najviac vyvarovať. Sledujte správy horských služieb a varovania pred vznikom lavín a takýmto miestam sa radšej vyvarujte. Takisto sledujte predpoveď počasia, keďže počasie môže už počas túry zmeniť bezpečné miesto na miesto, kde môžu vzniknúť lavíny.

Vo vašej výbave by tak určite nemal chýbať elektronický lavínový vyhľadávač, sonda, ktorá poslúži hľadaní už zasypaných ľudí, lopata a prípadne aj protilavínový airbag, ktorý by vás pri zasypaní, mal udržať nad snehom. Dobré je tiež o svojej túre informovať blízkych alebo stredisko horskej služby.

Foto: Pixabay

Počas túry

Okrem krásnych výhľadov, či rozprávania sa s priateľmi, venujte svoju pozornosť aj okoliu. Sledujte svahy a snehovú prikrývku. Najmä v jarných mesiacoch, keď na sneh zasvieti slnko, môže hroziť spustenie lavín. Lavínu môže spustiť ale aj prílišný hluk alebo ju môžu spustiť aj samotní ľudia prejazdom po nespevnenom snehu.

Sledujte teda svoje okolie. Spustenie lavíny doprevádza hrmot, ktorý je signálom, že sa už niečo vážne deje.

Foto: Pixabay

Pád lavíny

Ak si všimnete že lavína padá, kľúčovým faktorom je to, kde sa nachádzate. Pred lavínou sa totiž uniká len veľmi ťažko. Ak ste od nej pomerne ďaleko, pokúste sa dostať na kraj svahu. Lavína sa správa podobne ako voda a volí cestu najmenšieho odporu. V jej strede je najrýchlejšia a tým pádom aj najnebezpečnejšia.

Ak je už zrejmé, že vás lavína zachytí, zbavte sa lyží, či odhoďte svoj turistický batoh, keďže tieto veci vás budú sťahovať dole (neplatí v prípade protilavínového airbagu).

Foto: Pixabay

V lavíne

Pri strhnutí lavínou, aj keď je to ťažké, je treba zachovať pokoj. Platí jednoduchá zásada. Čím sa nachádzate vyššie, tým väčšiu šancu máte na prežitie. Skúste preto v lavíne „plávať“ a byť vždy na jej vrchu. Odrážajte sa nohami či sa snažte zachytiť o vyčnievajúce predmety. Keď budete cítiť, že lavína spomaľuje, pokrčenými nohami a pomocou rúk sa snažte vytvoriť si pred sebou dostatočnú vzduchovú bublinu. Zaistite si najviac voľného priestoru pre ústami a chráňte si dýchacie cesty.

Foto: commons.wikimedia.org

Záchrana

Po páde lavíny zachovajte pokoj a verte tomu, že vás nájdu. Aj preto je vhodné chodiť na turistiku vo väčších skupinách, keďže sa zvyšuje šanca, že niekto vyviazne z lavíny a zavolá pomoc. Ak pôjdete sami, riziko, že vás niekto v lavíne nájde je veľmi malé. Šetrite si vzduch a ak cítite, že sa nachádzate blízko povrchu, pokúste sa vyhrabať. To funguje ale len v niektorých prípadoch a najmä vtedy, ak ste neutrpeli žiadne zranenie, ktoré sú však pri lavínach bežné. Najčastejšie sú to zlomeniny končatín či úrazy hlavy. V lavíne by ste mali bez väčších problémov prežiť do 15 minút, ale pokojne to môže byť aj dlhšie. Všetko závisí od konkrétnych podmienok. Sú zaznamenané prípady, kedy ľudia vyviazli z lavíny aj po niekoľkých hodinách od zasypania.

Nekričte. To vás len vyčerpá, míňate si už aj tak vzácny kyslík a váš hlas aj tak asi nikto nebude počuť. Kričať začnite až vtedy, keď budete počuť záchranárov.

Foto: Pixabay

Napriek tomu, že lavíny sú poriadne nebezpečné, pri zachovaní týchto postupov je veľká šanca, že lavíne predídete a ak sa do nej aj dostanete, stále je šanca, že vyviaznete živí a zdraví. Aj keď je pravdou, že teoretické postupy ako sa správať v lavíne nám zvyšujú šance na prežitie, vždy záleží od konkrétnej situácie. Preto vždy dbajte na prípravu a čo je asi najpodstatnejšie, vyhýbajte sa riziku. Vtedy máte najväčšiu šancu, že sa z turistiky nestane biele peklo a vy sa v poriadku vrátite k svojím blízkym.

Pozri aj:

akoprezit.skkstst.sk
Uložiť článok

Najnovšie články