Leto je ideálnym obdobím na pozorovanie nočnej oblohy. V noci nás domov neženie chladné počasie a v ideálnych podmienkach ani pracovné povinnosti. Pozorovanie nočnej oblohy navádza príjemnú atmosféru, skvelé zážitky a výborne strávený čas v prírode. Na čo však treba myslieť a ako vlastne nebeské divadlá pozorovať? Tieto rady vám zaručene pomôžu.
Zbavte sa smogu
Pri pozorovaní nočnej oblohy je najdôležitejšie zbaviť sa svetelného smogu. Aj keď je to v 21. storočí pomerne obtiažne, predsa len sa to dá. Svetelný smog je neodlúčiteľnou súčasťou života v mestách a jav, ktorý ľudstvo celkom odrezal od pohľadu na milióny hviezd nad našimi hlavami. Ak chcete zažiť skutočné nebeské divadlo, nepodceňte fakt, že v okolí väčších miest nezažijete to, čo na najtmavších miestach našej krajiny.
Na Slovensku máme tri parky nočnej oblohy, kde nočnú oblohu môžete pozorovať takmer rovnako, ako naši predkovia pred stovkami rokov. Podrobné informácie o všetkých nájdete na tomto odkaze. Ak to však na tieto miesta máte ďaleko, odporúčame vidiek, pohoria, doliny s vysokými okolitými svahmi ďalej od väčších miest a podobné miesta, kde budete od svetelných zdrojov čo najďalej. To najideálnejšie miesto vo vašom okolí si môžete vybrať s pomocou tejto mapy svetelného znečistenia.
Pozor na Mesiac
Ak aj vyriešite problém so svetelným smogom, problémom môže byť stále svit Mesiaca. Nie je nič horšie ako vybrať sa v noci na vzdialené miesto pripravený na pozorovanie nočnej oblohy a zistiť, že Mesiac sa akurát nachádza v splne a všetky objekty hravo presvieti. Pred plánovaným pozorovaním si teda nájdite pár sekúnd na kontrolu lunárneho kalendára. Logicky najideálnejšie je vybrať sa za nočnou oblohou počas novu, no ani prvá či posledná štvrť váš pohľad na nočnú oblohu dramaticky nezhoršia. Počas splnu však radšej ostaňte doma. Prekontrolovať sa oplatí i čas západu či východu Slnka. Všetky informácie nájdete napríklad na tomto odkaze.
Orientácia na oblohe
Pozorovanie nočnej oblohy je fascinujúce, no oveľa zábavnejšie a zaujímavejšie je vedieť, na čo sa vlastne človek pozerá. Moderná astronómia rozlišuje celkom 88 hviezdnych súhvezdí. Najznámejší Veľký voz pozná takmer každý. Známe sú i Malý Voz, Medvedice či Kasiopeja. Naučiť sa ich rozpoznávať však nie je úplne jednoduché. V 21. storočí si však namiesto papierovej mapy nočnej oblohy stačí so sebou zobrať smartfón. Vyskúšať môžete napríklad aplikáciu Sky Map (Android) či počítačový softvér Stellarium, ktorý vám pomôže dokonale spoznať oblohu nad našimi hlavami.
Začnite voľným okom
K pozorovaniu nočnej oblohy nepotrebujete žiadne teleskopy či ďalekohľady. Áno, ukážu vám síce zákutia vesmíru, ktoré by ste normálne nemali šancu spozorovať, no na začiatok vám celkom postačia i vaše oči. Väčšina „amatérskych“ nebeských objektov či astronomických udalostí totiž bez problémov možno pozorovať bez drahej techniky. Určite vás však od kúpi ďalekohľadu či teleskopu neodrádzame. Na tieto nebeské zázraky (pozri nižšie) však postačia aj oči.
Mliečna dráha a polárna žiara
Ak sa zbavíte svetelného smogu, ako prvá vám na nočnej oblohe do očí udrie Mliečna dráha. V meste ju nemáte šancu spozorovať (poprípade veľmi nevýraznú) a preto je pri prvom pozorovaní nočnej oblohy absolútne fascinujúca. Na Slovensku je však niekedy možné pozorovať i tak „exotický“ úkaz akým je polárna žiara. Tá vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, poprípade atmosféry iného kozmického telesa a typická je najmä v polárnych oblastiach. Pri extrémnejšej slnečnej aktivite je však tento fascinujúci jav možné pozorovať i na Slovensku.
To, kedy bude možné polárnu žiaru zazrieť aj na Slovensku, teda závisí od intenzity geomagnetických búrok na Slnku. Túto aktivitu môžete sledovať napríklad na stránke NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Ak sa slnečná aktivita dostane na stupeň 4 alebo 5 (popr. vyšší), potom bude možné prírodné predstavenie pozorovať aj z našich zemepisných šírok.
Periodické udalosti
Medzi najobľúbenejšie astronomické udalosti jednoznačne patria meteorické roje. Pozorovanie „padajúcich hviezd“ je veľmi jednoduché, zábavné a v neposlednom rade zaujímavé. Navyše sa meteorické roje opakujú pravidelne a do roka ich môžete sledovať hneď niekoľko. Navzájom sa od seba líšia najmä výdatnosťou. Medzi tie najznámejšie patria Perzeidy, ktoré síce sa síce svojou výdatnosťou nemôžu porovnávať s Kvadrantidmi, no maximum dosahujú v auguste, kedy počasie ponúka oveľa ideálnejšie podmienky. Podrobný prehľad periodických meteorických rojov, ktoré môžete pozorovať voľným okom, nájdete v našom nižšie uvedenom videu z roku 2017. Opakujú sa však každoročne.
Medzinárodná vesmírna stanica
Medzi zaujímavé objekty nočnej oblohy, ktoré môžete spozorovať volným okom, patrí aj Medzinárodná vesmírna stanica. ISS ponad našu planétu prelietava neustále už dlhých 20 rokov. Približne dvakrát za deň ju môžete pozorovať prakticky z akéhokoľvek miesta na Zemi. Na oblohe ju zbadáte pomerne jednoducho. Ide o veľmi jasný pohyblivý bod, ktorý sa bez blikania pohybuje nočnou oblohou konštantnou rýchlosťou. Ak sa chcete pozrieť na jedinú vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou pozrite sa na tento, alebo tento odkaz, kde si môžete dopredu zistiť čas, kedy budete môcť ISS pozorovať z vášho bydliska.
Pozri aj: Nastane už čoskoro. Najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí prinesie ohromné nebeské divadlo
Nahlásiť chybu v článku