Zvečniť ich kúzlo v konkrétnom okamihu je jedinečné a s každým ďalším pohľadom doslova dychberúce. Na to, aby ste to dokázali však nepotrebujete byť profesionálnym fotografom, stačí ak budete vlastniť mobil, ktorý sa pýši vskutku nadštandardnými fotografickými vlastnosťami. Novinka Huawei P50 vás v sprievode profesionálneho fotografa Patrika Staněka prevedie zábermi pražskej ZOO. Inšpirujte sa jeho tipmi a aj vy foťte dokonalosť prírody zblízka.
Ostrosť a expozícia je prvoradá
Aby bola vaša snímka kvalitná nezabudnite na prácu s expozíciou. Fotografia by nemala byť príliš podexponovaná (veľmi tmavá) alebo naopak, preexponovaná (veľa svetla). „Zaostrite ťuknutím na displej a použite vedľa zaostrovacieho bodu korekciu expozície pre stmavenie/zosvetlenie fotografovanej scény. Vynikne tak fotografovaný objekt a výsledná fotka bude vďaka hre so svetlami zaujímavejšia,“ vysvetľuje Patrik Staněk.
Dbajte na uhly
Zvýšte rozmanitosť a kreativitu fotografií využitím rôznych fotografických uhlov. „Pre lepšiu kompozíciu telefón držte na úrovni očí zvieraťa/človeka. Vždy skúste fotiť z úrovne očí fotografovaného objektu alebo zospodu hore,“ popisuje fotograf.
Používajte fotografické režimy
Jedným z najväčších nepriateľov fotografie sú zlé svetelné podmienky. Našťastie chytré telefóny dnes už disponujú zástupom užitočných funkcií, ktoré dostanú z vašej snímky to najlepšie. „V horších svetelných podmienkach využite režim „NOC“ pre docielenie lepších výsledkov v dôsledku dlhšej kompozície fotografie. Aj týmto režimom môžete napríklad rozostriť tečúcu vodu alebo mraky,“ radí Staněk.
Práve Huawei P50 Pro, ktorý stojí za týmito krásnymi snímkami známeho fotografa, sa pýši technológiou True-Form Dual-Matrix. Tá umožňuje zachytávať reálnu krásu farieb, pracovať so svetlom a prináša vždy čistý a jasný záber.
Vyberte si stranu
Obvykle máme tendenciu hlavný objekt umiestňovať do stredu fotografie. Keď ho ale umiestnime o niečo viac ku kraju, fotografia bude spravidla vyzerať pútavejšie a vyváženejšie. Patrik Staněk na túto zásadu tiež upozorňuje: „Je dobré ctiť pravidlo „zlatého rezu“ = komponujte hlavný objekt na fotografiu na niektorú stranu a nie doprostred. Vždy by mal byť objekt na fotografii na opačnej strane, než na ktorú sa pozerá alebo pohybuje.“
Stabilizujte objektív
Nepodceňujte stabilitu pri fotení a snažte sa vyvarovať nežiaducemu chveniu a pohybu. Podľa Staňka ide o zásadnú premennú na zachytenie kvalitnej fotografie. „Ak je to možné, oprite telefón o „pevný bod“ ako je stena, sklo, múrik atď. Obmedzíte tak chvenie rúk. Ideálne je pri dlhšom čase fotografovania použiť malý statív. Napríklad pri nočnej fotografii alebo v režime PRO a dlhších časoch,“ vysvetľuje.
Na pozadí záleží
Pri práci s fotografovaným objektom sa nezabudnite sústrediť aj na harmóniu všetkých častí záberu. „Pri plánovaní kompozície sledujte, čo je pred/za foteným objektom a eliminujte rušivé prvky. Napríklad lampa alebo strom, ktoré by mohli vytvoriť nežiadúci očný klam,“ kladie Staněk dôraz na harmóniu v pozadí.
Foťte od zeme
Nízkouhlé zábery môžu prostredníctvom vašich fotografií ponúknuť pozorovateľom úplne nový pohľad na svet.
„Pri fotení na chodníku/ceste alebo v prírode skúste telefón položiť až na zem = dosiahnete podstatne zaujímavejšiu kompozíciu. Pokiaľ napríklad fotíte človeka opretého o zábradlie, alebo múrik, položte telefón naň a využite tak líniu zábradlia smerujúcu k fotografovanému objektu,“ radí Patrik Staněk.
Využite prekážky
V oblasti fotografie sa oplatí z času na čas aj experimentovať. Skúste využiť objekty v krajine a dodať snímkam umelecký ráz. „Chcete zaujímavejšiu kompozíciu? Postavte fotený objekt pred nejakú prekážku (napríklad krík) a potom nájdite v “prekážke” medzeru/dieru, cez ktorú môžete zaostriť na fotený objekt… Prekážka sa rozostrí (hlavne na režim “portrét”) a vynikne hlavný fotený objekt,“ odporúča fotograf.
Nezabúdajte na očný kontakt
Pokiaľ sa vydávate na fotografický lov divokej zveri, počítajte s tým, že zachytenie naozaj mimoriadnych záberov bude vyžadovať trochu vytrvalosti. Patrik Staněk má však riešenie aj na tento problém. „Fotíte zviera? Zaostrite na hlavu zvieraťa a čakajte na okamih, kedy sa na vás zviera pozrie. Akonáhle sa pozrie, stlačte tlačidlo spúšte a exponujte fotografiu. Huawei P50 Pro vie sekvenčne snímať pri dlhšom stlačení spúšte. Potom už len stačí vybrať najlepšiu fotografiu,“ prezrádza.
Rešpektujte pravidlo tretín
Pomocou práce s rozostrením môžete krásne zdôrazniť hlavný objekt fotografie. Túto techniku určite využijete napríklad pri fotografovaní portrétov či celých postáv, ale aj pokiaľ budete chcieť zachytiť rôzne detaily. Tým tiež Staněk uzatvára naše fotografické desatoro: „Chcete rozostriť pozadie? Využite režim portrét, kde si môžete vybrať z niekoľkých efektov rozostreného pozadia. Dodržujte pri tom pravidlo tretín, tzn. 1 m od fotografovaného objektu = 2 m musí byť pozadie za objektom. Jednoducho povedané, čím je pozadie ďalej, tým lepšie vyzerá rozmazaný efekt.“
Nahlásiť chybu v článku