Foto: Unsplash

O psychopatoch sa vie, že nedokážu cítiť empatiu voči iným ľuďom.

Kým sa s ním ale nepustíte do dlhšieho rozhovoru, ťažko odhalíte, či niekto je psychopat alebo nie. Vedci sa preto už roky venujú skúmaniu rôznych aspektov psychopatie, vrátane toho, ako sa prejavuje navonok. Podľa najnovšej štúdie by ste si mali všímať tento detail.

Článok pokračuje pod videom ↓

Všímajte si pohyby hlavy

Vedeli ste, že psychopatia sa môže prejavovať aj navonok? Ako informujú vedci v štúdii publikovanej v časopise Journal of Research in Personality, psychopati počas rozhovorov menej pohybujú hlavou ako bežní ľudia. Profesor psychológie Kent A. Kiehl sa výskumu psychopatie venuje už 20 rokov. Všimol si, že počas rozhovorov sa ľudia, ktorých skóre bolo na škále psychopatie vysoké, správajú inak ako ľudia, ktorí sa k psychopatom neradia.

Ako však píše portál Psypost, potreboval výsledky svojich pozorovaní zaznamenať tak, aby mal jasný dôkaz o tom, že sa psychopati naozaj správajú inak. Na videozáznam preto nahrával rozhovory so skupinami väzňov, ktorí dosiahli vysoké skóre na škále psychopatie, ale aj s takými väzňami, ktorých skóre bolo nízke.

Foto: unsplash

Kiehl si myslí, že táto pomôcka môže byť veľmi užitočná v rôznych situáciách, napríklad pri výsluchoch, kedy je potrebné zistiť toho čo najviac o osobnosti zadržaného. V rámci štúdie vedci vytvorili algoritmus, ktorý monitoroval drobné pohyby hlavy počas rozhovorov, ktoré trvali 1 až 4 hodiny. Rozhovoru, ktorý bol zameraný najmä na predchádzajúci život jednotlivcov, sa zúčastnilo 507 dospelých väzňov.

Reč tela toho prezradí veľa

Na vyhodnotenie miery psychopatie bol použitý Hareho dotazník, ktorý hodnotí antisociálne črty, emocionálny, ale aj interpersonálny život človeka. Každý z mužov sa posadil priamo pred digitálnu kameru, ktorá snímala každý detail tváre. Výsledky výskumu sú vskutku zaujímavé. Podarilo sa totiž dokázať, že muži s vyšším skóre na škále psychopatie vykonávali menej pohybov hlavou ako väzni, ktorých skóre bolo nízke.

Foto: unsplash

Rozhovor toho môže o každom z nás prezradiť naozaj veľa. Človek je sociálny tvor a reaguje nielen na to, čo bolo vyslovené nahlas, ale aj na reč tela a rôzne, aj tie najmenšie, neverbálne prejavy, vrátane pohybov hlavy, rúk či nôh. Výskum bol zatiaľ robený len na mužoch, vedci však majú v pláne otestovať aj ďalšie časti populácie, vrátanie žien a adolescentov. Skúmať plánujú aj ďalšie prejavy, napríklad pohyby očí, ktoré toho môžu o človeku taktiež veľa prezradiť.

Uložiť článok

Najnovšie články