Ako nazývame v literatúre zhodu slabík na konci veršov?
Rým je zvuková zhoda dvoch alebo viacerých slabík na konci, prípadne aj uprostred verša. Jeho úlohou je zabezpečiť zvukovú malebnosť literárneho diela, zabezpečiť jeho rytmus a je základnou stavebnou jednotkou básne. Vo výnimočných umeleckých prípadoch rýmy nájdeme aj v próze.
Čo v literatúre rozumieme pod pojmom mýtus?
Mýtus je v skutočnosti jeden z najstarších epických žánrov, ktorý rozpráva príbehy o božstvách, pôvode sveta, Zeme, ľudstva, zvierat či prírodných úkazov. Inak mu hovoríme aj báj. V literárnom svete sú najznámejšie mýty a báje tie pochádzajúce zo starého Grécka a starého Ríma.
Aké poznáme tri základné literárne druhy?
Literárny druh je nadradeným pojmom pre jednotlivé žánre. V základnom delení sa delí na lyriku, epiku a drámu. Pod nimi nájdeme množstvo starostlivo členených žánrov, pričom mnohé z nich sa prelínajú a nemajú presne stanovené hranice, preto je náročné ich rozoznať.
Čo v literatúre rozumieme pod pojmom dejstvo?
Dejstvo je individuálna časť divadelnej hry, ktorá by mala dávať zmysel, no zároveň je neoddeliteľnou súčasťou celej dramatickej hry. Dramatické hry sa skladajú spravidla z viacerých dejstiev, ktoré na seba nadväzujú, existujú však aj takzvané jednoaktovky, ktoré majú dejstvo len jedno.
Aký je to satirický text?
Satira bolo pôvodne označenie posmešnej básne ako samostatného žánru poézie. Dnes má oveľa širší význam, satirický text je však stále taký, ktorý sa pomocou ostrovtipu a umeleckých jazykových prostriedkov vysmieva z nedostatkov v spoločnosti. Tieto texty obsahujú značné množstvo kritiky.
Čo v literatúre rozumieme pod pojmom alegória?
Alegória (používame aj výraz inotaj) je skutočne akýsi utajený zmysel toho, čo chcel autor skutočne povedať. Ide o umelecký jazykový prostriedok, pomocou ktorého dodávajú autori dielam nádych tajomna, prípadne ním písali zakázané texty, ktoré mala pochopiť iba určitá skupina čitateľov.
Aké poznáme tri základné druhy lyriky?
Lyrika vyjadruje osobný, intímny svet autorových myšlienok a spravidla jej chýba dej, ktorý by sme dokázali plynule prerozprávať. Delíme ju na osobnú (vnútorné prežívanie), prírodnú (ospevovanie alebo kritika sily prírody) a spoločenskú (sociálne javy autorovho okolia).
Čo v literatúre rozumieme pod pojmom sonet?
Sonet je báseň, ktorú inak nazývame znelka. Je definovaná ako báseň (väčšinou lyrická), ktorá sa skladá zo 14 veršov, rozdelená je do 4 strof. Skutočným majstrom sonetov bol napríklad básnik William Shakespeare, ktorý ich vydal celú knižnú zbierku.
Ako nazývame umelecký smer známy ospevovaním prírody, krásy, lásky a dobra?
Tvorca v období romantizmu dôveroval prírode, inštinktom, fantázii a svojim vlastným citom. Umelci v tomto období boli plní ideálov, bojovali za svoju vlasť, odmietali prehru a boli za vyššie dobro ochotní položiť aj svoj život. Vedeli ste, že k najvýznamnejším romantikom na našom území patrili štúrovci?
Čo v literatúre rozumieme pod pojmom eufemizmus?
Eufemizmus je slovo s koreňmi v gréčtine a znamená zjemnenie. Ide teda o využívanie umeleckých jazykových prostriedkov na to, aby sme jemnejšou formou popísali negatívne, smutné alebo tragické udalosti. Obľúbeným príkladom eufemizmu je napríklad použite slova "zaspal" namiesto "zomrel".
Nahlásiť chybu v článku