Slovensko často delíme na tri regióny. Stredné Slovensko zahrňuje Banskobystrický a Žilinský kraj a ukrýva obrovské množstvo zaujímavostí, historických pamiatok či prírodných lákadiel, ktoré by nemali uniknúť nikomu, komu je výzva #cestujemdoma blízka. Ako dobre poznáte túto časť našej krajiny?
Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.
Ako sa nazýva najvyšší vrchol stredného Slovenska?
Najvyšším vrcholom Banskobystrického kraja je vrchol Ďumbier. V Žilinskom kraji sa však nachádza západotatranský vrchol Bystrá, ktorý má nadmorskú výšku až 2248 m.
Má 9 metrov, vznikol pred štyrmi miliónmi rokmi a namiesto vody ho tvorí čadič. Pri ktorom hrade sa nachádza zaujímavý kamenný vodopád?
Okrem Kamenného vodopádu nájdete v blízkosti hradu Šomoška aj Kamenné more. Za tieto prírodné atrakcie oblasť vďačí bohatej vulkanickej minulosti, za pozornosť však samozrejme stojí aj samotná zrúcanina hradu, ktorý stojí na spoločnej hranici s Maďarskom.
Zaujímavý úkaz podobný nálezu na Kostarike. Aj na Slovensku sa nachádza nálezisko tajomných kamenných gúľ. V ktorom regióne ich hľadať?
Nájdete ich v osade Megoňky, ktorá je súčasťou mestskej časti Čadce s názvom Milošová. Nachádza sa tu niekoľko dokonalých kamenných gúľ rôznych rozmerov, ktorých pôvod nie je dodnes celkom jasne vysvetlený.
Na strednom Slovensku sa nachádza aj pozostatok kedysi jednej z najväčších sopiek v Európe. Ako sa nazýva?
Vyzerala celkom inak ako tá na obrázku, pravdou však je, že sopka Poľana skutočne v dávnej minulosti patrila k najväčším vulkánom v celej Európe.
Obľúbenou turistickou lokalitou stredného Slovenska sú Jánošíkove diery. V ktorom pohorí sa nachádzajú?
Jánošíkové diery sa nachádzajú v národnom parku Malá Fatra. Sú skvelým východiskovým bodom pre výstupy na Veľký či Malý Rozsutec a jednoznačne patria medzi najkrajšie kaňony a tiesňavy na našom území.
Naprieč Banskobystrickým krajom, až na severnú stranu Tatier, prechádza slovenská „Route 66“. Kde začína cesta I. triedy 66?
Slovenská Route 66 je dlhá takmer 250 km. Začína v meste Šahy a končí v Tatranskej Javorine. S originálnou Route 66 sa síce porovnávať nemôže, napriek tomu prechádza množstvom zaujímavých miest a popri mnohých lákadlách turistov.
Jaskyňa mŕtvych netopierov je jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou na našom území. Kde sa nachádza?
Nájdete ju na južnej strane Nízkych Tatier pod chatou Milana Rastislava Štefánika pod vrcholom Ďumbier. Jaskyňa mŕtvych netopierov je skutočným unikátom, ktorý ponúka o čosi netradičnejšiu formu prehliadky jaskynných priestorov, na akú ste boli doposiaľ zvyknutí.
Na strednom Slovensku sa môžete prejsť po najdlhšom lanovom moste našej krajiny. V ktorom pohorí sa nachádza?
Má viac ako 78 metrov a visí 30 metrov nad zemským povrchom. Visutý most na Skalke však nie je jediným lákadlom. Je totiž súčasťou via ferraty, ktorá už dva roky láka do Kremnických vrchov množstvo návštevníkov.
V malej obci neďaleko Banskej Bystrice vyrástla už pred rokmi prvá prírodná sauna, ktorá je k dispozícii všetkým a zadarmo. Kde sa nachádza?
Prírodná sauna v Dúbravici je síce unikátom, zďaleka však nie je jediným "prírodným wellnessom" zdarma na našom území.
Stredné Slovensko má bohatú banskú históriu. Ťažbou čoho sa v Európe aj vo svete preslávila Banská Štiavnica?
Banská Štiavnica sa preslávila najmä ťažbou striebra. Na Slovensku je však množstvo ďalších banských miest a obcí, ktoré boli v minulosti známe ďaleko za hranicami vtedajšieho Uhorska.
Horúci termálny prameň, zadarmo pre všetkých návštevníkov. V ktorom okrese ležia známe Kalameny?
Kalameny pripomínajú termálne pramene z Islandu, najmä počas leta však na strednom Slovensku však siahnite po niektorom z ďalších možností na kúpanie v prírode a zadarmo.
Ktorá priehrada je rozlohou najväčšia na Slovensku?
Oravská priehrada je rozlohou najväčšia na celom Slovensku. A má za sebou zaujímavý príbeh. Tisícky ľudí prišli o strechu nad hlavou, oveľa viac však zachránila pred ničivými povodňami.
V roku 2015 vznikol na Slovensku zatiaľ posledný park tmavej oblohy, ktorý zabezpečuje návštevníkom nerušený pohľad na hviezdnu oblohu. V ktorom národnom parku sa nachádza?
Na Slovensku máme tri parky tmavej oblohy. Ten najmladší sa nachádza vo Veľkej Fatre v blízkosti horského hotela Kráľova studňa.
V Banskobystrickom kraji sa nachádza chránené pralesné územie, ktoré v roku 2000 navštívil dokonca aj princ Charles. Ako sa nazýva?
Badínsky prales patrí k jedným z najprísnejšie chráneným oblastiam na našom území. Vstúpiť doň bez povolenia či sprievodu ochranárov je zakázané, turistická trasa vedie len okrajom tejto lokality.
O Spišskom hrade sa často hovorí ako o jednou z najväčších v Európe. Na strednom Slovensku sa však nachádza zrúcanina hradu, ktorý jeho rozlohu prekonáva viac ako dvojnásobne. Ako sa nazýva?
Spišský hrad má rozlohu 4 ha. Pustý hrad je síce len ruinou, výskumy archeológov však ukázali, že jeho rozloha bola v minulosti väčšia ako 7 ha.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku