Ako dobre poznáte prezývky slovenských miest a ich obyvateľov? Nájdete v našom kvíze aj to svoje?
Slovenské mestá a ich obyvatelia si na pleciach nesú rôzne prezývky. Vychádzajú z rôznych historických udalostí, vlastností obyvateľov či odzrkadľujú to, čomu sa dané mesto v minulosti venovalo a čo ho preslávilo aj ďaleko za jeho bránami. Bryndziari, Šošoni, Trogári, Somárovce či Paštikári. Viete o kom sa hovorí? Otestovať sa môžete v našom kvíze.
Článok pokračuje pod videom ↓
1.
Mliečne výrobky a bryndza zo Zvolena bola známa široko ďaleko po celom regióne i za jeho hranicami. Práve preto prischla Zvolenčanom prezývka Bryndziari.
2.
Jaternice a hurky zo Svätého Kríža (dnes Žiar nad Hronom) sa predávali na všetkých jarmokoch po celom Slovensku. Práve preto prischla miestnym obyvateľom prezývka Hurkári ako uznanie nad ich skvelými výrobkami.
3.
Prievidza si prezývku získala vďaka pestovaniu bôbu, ktorému sa v tejto lokalite v minulosti venovala veľká časť obyvateľstva.
4.
Názov Somárovce nie je hanlivý ani urážajúci a nemieri priamo na obyvateľov mesta Krupina. Na tunajšie trhy totiž vždy tovar nosili somáre a preto si mesto odnieslo prezývku po týchto hospodárskych zvieratách.
5.
Ako Žochárov prezývali v Topoľčanoch ľudí, ktorí pomáhali na miestnych trhoch obchodníkom prenášať z voza na voz vrecia (žochy) s tovarom. Prezývku potom zdedili všetci obyvatelia tohto mesta.
6.
Nebolo to až tak dávno, keď bol Zvolen čo sa počtu obyvateľstva týka väčším mestom ako Banská Bystrica. V priebehu 19. a 20. storočia obe mestá rástli, no Banská Bystrica najmä po druhej svetovej vojne ako centrum SNP lákala ľudí akosi viac. Zvolen nakoniec predbehla a prischla jej prezývka Pažravá, keďže "požrala" obyvateľov sťahujúcich sa do miest zo šíreho okolia.
7.
Trogári boli v Nitre označovaní pôvodne iba ľudia z najchudobnejších vrstiev obyvateľstva. Počas rôznych epidémií vynášali Trogári mŕtvych a upratovali po nich miesta, kde skonali. Nelichotivá prezývka sa časom preniesla na všetkých občanov mesta.
8.
Bratislavčanovi na výlete doma i v zahraničí nemôže chýbať pravá paštika. Asi z takéhoto stereotypu vznikla prezývka pre obyvateľov nášho hlavného mesta. Platí ešte aj dnes?
9.
Prezývka Koniari súvisí so žrebčínom, ktorý vznikol v Prešove v polovici 19. storočia. O čosi neskôr neďaleko postavili aj futbalový štadión. A tak hráčom z Prešova prischla prezývka Koniari (Koňáre), ktorá sa čoskoro začala používať na označenie všetkých Prešovčanov.
10.
Na prelome 19. a 20. storočia bol Martin župným mestom, ktorého centrum však nebolo v tomto čase vydlaždené. Pripomínalo teda skôr dedinu ako administratívne centrum oblasti. Počas daždivých dní tak v centre Martinu ľudia obchádzali početné kaluže podľa čoho si vyslúžili aj svoju prezývku - Kalužiari.
11.
Ako Šošonov dnes poznáme hráčov žilinského futbalu. Prezývka však prvotne neoznačovala hráčov, ale práve fanúšikov - žilinčanov - ktorí na zápasy chodili. Žilinskí fanúšikovia údajne tým súperovým kradli na zápasoch vlajky a tak ich niekto prirovnal k Šošonom (indiánskemu kmeňu). Prezývka sa uchytila až dodnes.
12.
Ružobmerčanom prischla prezývka Medvediari po humornej historke zo začiatku 20. storočia. Jeden miestny lekár (s problémami s alkoholom) vtedy označil nájdený trup bez končatín za ľudský pozostatok hrozného zločinu. Nakoniec sa pri pohrebe ukázalo, že ide o zvyšky z tela zastreleného medveďa.
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku