Aký dlhý je rovníkový priemer Zeme?
Odstredivá sila rotácie spôsobila, že Zem je na póloch sploštená. Z tohto dôvodu je rovníkový priemer Zeme - 12 756,284 km o 42,77 km väčší ako jej polárny priemer. Zem teda nie je úplne guľatá, rozhodne však nie je plochá, ako sú presvedčení niektorí ľudia.
Čo je úlohou ozónovej vrstvy Zeme?
Ozón nachádzajúci sa v stratosfére vo výške 25 až 35 km vytvára ochrannú vrstvu, ktorá obaľuje Zem a pohlcuje väčšinu ultrafialového žiarenia skôr, ako sa dostane na zemský povrch. Jej funkcia je teda ochranná, problémom je, že ľudskou činnosťou sa neustále stenčuje.
Aká stará je naša planéta?
Vek Zeme je približne 4,5 miliardy rokov. Toto číslo je kompromisom medzi vekom najstaršieho minerálu nájdeného na Zemi – zirkónu z Jack Hills v Austrálii a astronómami a planetológmi odhadovaného veku slnečnej sústavy.
Aké sú tri základné vrstvy Zeme?
Zem pozostáva z viacerých vrstiev, a to od najvrchnejšej kôry až po najhlbšie jadro v jej centre. Rozdeľuje sa aj ďalej na oveľa zložitejšie štruktúry, ale tri základné vrstvy, ktoré by sme si mali pamätať, sú kôra - plášť - jadro.
Ako sa volal prakontinent, z ktorého sa sformovali dnešné kontinenty?
Názov historicky posledného superkontinentu na planéte Zem je Pangea. Bola obklopená zo všetkých strán oceánom. Pangea existovala približne od karbónu po začiatok jury – teda v období pred asi 300 až 180 miliónmi rokov a mala tvar obrovského písmena C.
Ktorý oceán na Zemi je najväčší?
Tichý oceán (hovorovo Pacifik z anglického originálu, znamená to pokojný) je najväčší oceán Zeme. Zaberá neuveriteľnú tretinu zemského povrchu!
Aký je pohybový vzťah Zeme a Slnka?
Samozrejme, že v Slnečnej sústave sa planéty točia okolo Slnka. Výnimkou nie je ani Zem. Tá sa okolo našej najbližšej hviezdy, ktorá dopomáha k životu na Zemi, točí podľa vedcov rýchlosťou okolo 108 tisíc kilometrov za hodinu.
Koľko klimatických pásiem poznáme?
V Köppenovom klimatickom klasifikačnom systéme – je to najpoužívanejšia metóda klasifikácie klimatických podmienok v globálnom meradle – je päť klimatických zón s podkategóriami v rámci týchto zón.
Kde na Zemi sú najväčšie zásoby pitnej vody?
V obrovskom ľadovom štíte Antarktídy je neuveriteľných 60 – 90 % celosvetovej sladkej vody. Antarktický ľadovec je najväčší na Zemi, pokrýva neuveriteľných 14 miliónov km² antarktických pohorí, údolí a náhorných plošín. Iba 1 % Antarktídy je bez ľadu.
Koľko krajín pretína rovník, naša najdlhšia rovnobežka?
Rovník prechádza cez 13 krajín: Ekvádor, Kolumbia, Brazília, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Gabon, Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Uganda, Keňa, Somálsko, Maledivy, Indonézia a Kiribati. Najmenej polovica z týchto krajín patrí medzi najchudobnejšie na svete.
Nahlásiť chybu v článku