Celé roky môžeme v spoločnosti pozorovať nárast násilia. Slovensko nie je výnimkou. Najhlasnejší sú ľudia na sociálnych sieťach, kde už je zrejme každému jedno, aký komentár napíše. Radikalizácia však žiaľ vedie aj k činom. Najskôr Tepláreň, potom streľba na premiéra, potom našťastie zmarený útok na bratislavskom Pride.
Podobnú situáciu zažíva aktuálne Británia. Po útoku mladého, len 17-ročného chlapca na deti, pričom tri zomreli, sa v krajine rozpútala vlna násilných protestov. Aj preto sa súdy rozhodli zverejniť meno útočníka, hoci nemá 18 rokov. Internetom sa totiž šírili dezinformácie o jeho pôvode.
Počas protestov v Británii sa v nedeľu stal terčom útoku hotel v meste Tamworth, o ktorom sa predpokladá, že ubytováva migrantov, oznámila tamojšia polícia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. „Veľká skupina osôb hádzala projektily, rozbíjala okná, zakladala požiare a útočila na políciu“ v hoteli v meste Tamworth neďaleko Briminghamu, pričom jeden policajt bol zranený, uviedla vo vyhlásení polícia v Staffordshire.
Útoky sú stále násilnejšie
Polícia na sieti X vyzvala verejnosť, aby sa vyhýbala okoliu hotela Holiday Inn v Tamworthe, pretože policajti pokračujú v riešení násilných činov výtržníctva, píše stanice Sky News.
Išlo už o druhý útok na hotel. V nedeľu maskovaní demonštranti spôsobili škody v hoteli Holiday Inn Express v Rotherhame. Protestujúci hádzali drevené dosky, používali hasiace prístroje proti policajtom, podpaľovali objekty v blízkosti hotela a rozbíjali okná, aby sa dostali do budovy, uviedla stanica CNN. Britský premiér Keir Starmer tento útok odsúdil a označil ho za neospravedlniteľný.
Násilnosti v Británii prepukli po zverejnení dezinformácií, že útočníkom, ktorý na tanečnom workshope v Southporte na severozápade Anglicka v pondelok dobodal na smrť tri dievčatá a desať osôb zranil, je moslim a žiadateľ o azyl. V skutočnosti sa čoskoro 18-ročný podozrivý identifikovaný ako Axel Muganwa Rudakubana narodil v Cardiffe vo Walese, hoci jeho rodičia pochádzajú z Rwandy.
Deň po útoku sa v centre Southportu konalo pokojné zhromaždenie, kde si stovky ľudí uctili pamiatku troch obetí. Krátko po jeho skončení vypukli násilné protesty, počas ktorých utrpelo zranenia približne 40 policajtov. Demonštranti zakladali požiare, podpálili aj policajné dodávky, a na policajtov a miestnu mešitu hádzali tehly či kamene.
K nepokojom odvtedy dochádza každý deň v mestách po celom Spojenom kráľovstve vrátane Liverpoolu, Manchesteru a Bristolu. Polícia počas nich zadržala desiatky výtržníkov — len od sobotňajšieho večera ich bolo 147.
Nahlásiť chybu v článku