Celosvetovo uznávaný psychiater, Mikhail Efimovich Litvak, sa na základe svojej dlhoročnej praxe sa rozhodol napísať knihu, v ktorej rozoberá 10 pravidiel, ktorými sa riadia ľudia, ktorí sú vo svojom živote šťastní a vyrovnaní. Je presvedčený o tom, že neustále narastajúci počet psychiatrických pacientov je spôsobený práve nedodržiavaním týchto zásad.
Určite teda stojí zato zaviesť ich do svojho života, čo poviete? Toto sú ony.
#1 Organizovaný život by mal byť vašou prioritou
Áno, spontánnosť je niekedy príjemným spestrením, avšak viacero psychológov, psychoterapeutov a psychiatrov sa zhoduje na tom, že kľúčom k šťastiu, radosti a úspechu je práve organizovaný život.
Ako hovoril už geniálny Viktor Frankl – šťastie, radosť a úspech sú len “vedľajšími účinkami” dobre organizovaného života. Určite teda stojí zato aspoň sa oň pokúsiť.
#2 Tak, ako máte o sebe vysokú mienku vy, má ju o sebe každý, s kým sa rozprávate
Je to prirodzené. Preto sa nikdy nikoho nesnažte ponížiť alebo podceniť. Každý má svoje vlastné názory a svoje vlastné dôvody, prečo konal tak, ako konal.
Každá osoba, ktorá príde do vášho života, za sebou má nejaké bitky, o ktorých nič neviete. Každého sa preto snažte plne rešpektovať a ak to nejde, ignorujte ho.
#3 Ak budete úplne nečinní, nepomôže vám nikto
Nedefinujú nás naše slová, ale naše skutky. Ak budete ľuďom len hovoriť o svojich plánoch, ktoré aj tak nikdy nikde nenaplníte, nielenže vám nepomôžu, ešte aj stratíte svoju dôveryhodnosť. Hovorte o niečom až vtedy, keď je to skutočné.
#4 Staňte sa úspešnými a všetky vaše mentálne bloky zmiznú
Je to skutočne pravda. Všetku závisť, nenávisť a zlobu tvorí len nespokojnosť so svojím vlastným životom. Začnite preto robiť to, čo milujete, staňte sa v tom expertom a uspejte. Presne to bude ten okamih, kedy zmizne všetka vaša závisť i nenávisť.
#5 Váš najväčší nepriateľ sa na vás usmieva zo zrkadla
Mnohí ľudia sa priveľmi zaoberajú démonmi druhých ľudí, pričom tých vlastných sa snažia prehliadať. To je však chyba. Najväčším nepriateľom sme totiž samy sebe.
Ak však démona vo svojom zrkadle porazíte a prijmete samých seba – so všetkým, čo k vám patrí, odchádzajúci odraz v zrkadle bude tým posledným nepriateľom, ktorého ste vo svojom živote stretli.
#6 Nehľadajte žiadne skratky
Žiaľ, k našej dobe to už tak nejak patrí. Mnohí ľudia si želajú, aby im do úst z nebies padali rovno pečené holuby. Chcú všetko, no s minimálnou námahou a ideálne zadarmo. Túto chybu však nikdy nespravte. Šťastie vám úspech prinesie len vtedy, keď sa na tej kľukatej ceste za ním poriadne zapotíte.
#7 Vo svojom živote musíte mať nejaký cieľ
Naša pozornosť je obmedzená a preto je nevyhnutné, aby sme ju zamerali presne na to, čo si vo svojom živote želáme najviac. Potrebujeme na to zaostriť a poriadne sa na to sústrediť. Životný cieľ sa dá prirovnať k fotografovaniu – môžete mať aj tú najdrahšiu zrkadlovku, no keď na svoj objekt nezaostríte dobre, celá fotka bude nanič.
#8 Ak potrebujete niekomu niečo dokazovať, nežijete svoj život
A čím skôr si to uvedomíte, tým lepšie pre vás. Ak neustále potrebujete niečo niekomu dokazovať – či už v skutočnom živote alebo na sociálnych sieťach, znamená to len jedno – žijete život niekoho iného, pretože s tým svojím ste absolútne nespokojní. Zmeňte to, kým sa dá.
#9 Znakom skutočnej vyspelosti je schopnosť akceptovať samotu
Počuli ste už o tom, že najlepšie veci dokážeme vtedy, keď sme sami? Samozrejme to dá rozum, žiadne hodnotné dielo predsa nevzniklo tak, že maliarovi, spisovateľovi či komukoľvek inému niekto dýchal na krk.
Osoba, ktorá je duševne naozaj vyspelá, sa samoty nebojí – práve naopak. Dokáže si ju plnými dúškami vychutnať a dobíja si ňou baterky.
#10 Šťastie je, keď pre vás “chcem”, “môžem” a “musím” znamená to isté
Ak niečo len urobiť chcete ale nemôžete, budete nešťastní. Rovnako ako keď môžete, ale nechcete alebo musíte, no nechcete… A tak ďalej. Šťastní, naozaj šťastní budete len vtedy, ak to, čo robíte robiť chcete, môžete a musíte naraz.
Pozri aj: 17 sekundové pravidlo: Pomôže vám dosiahnuť to, po čom v živote najviac túžite
brightside
Nahlásiť chybu v článku