Rozhodnutie o otvorení zimného semestra akademického roka 2021/2022 zostane na rozhodnutí vysokých škôl a univerzít. V pondelok o tom na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR informoval štátny tajomník rezortu Ľudovít Paulis.
Vysoké školy a univerzity dostanú v najbližších dňoch do nového akademického roka 2021/2022 viac ako 15 miliónov eur. Určené sú na kompenzácie v súvislosti s novým koronavírusom. Každá vysoká škola alebo univerzita bude mať svoj vlastný semafor (prevádzkový poriadok), podľa ktorého sa bude riadiť. Ten bude, samozrejme, podliehať aj platnému COVID automatu a jednotlivým stupňom ostražitosti.
Rezort školstva odporúča štúdium umožniť prezenčnou formou tam, kde to epidemiologická situácia umožňuje. V prípade, že sa niektorý okres dostane do inej farby podľa COVID automatu, situácia sa prehodnotí. Zástupcovia rezortu tiež vyzvali študentov aj vyučujúcich, aby zvážili svoje možnosti a pokiaľ nemajú zdravotné dôvody, dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.
Ako ďalej Paulis zhrnul, pokiaľ sa nachádza škola v „zelenom“ okrese, tak vyučovanie je bez obmedzenia. V prípade, že je okres v oranžovej fáze – Ostražitosť, tak prezenčná výučba na vysokých školách je možná do počtu 100 osôb, do 400 osôb, ak spĺňajú OTP (očkovaní, testovaní, prekonaný COVID-19) alebo tisíc plne zaočkovaných osôb.
Pre internáty v tejto fáze platí, že budú otvorené pre študentov, ktorí majú prezenčné vzdelávanie. Dôrazne sa však bude odporúčať OTP systém. V červenom pásme tak bude prezenčná výučba pre základ do 20 ľudí, do 40 ľudí OTP a do 120 ľudí, ak sú plne zaočkovaní. Bordová fáza pre školy znamená, že na prezenčnej výuke môžu mať do 20 osôb OTP a do 60 osôb plne očkovaných.
V oboch fázach je pri internátoch dôrazne odporúčané OTP. V čiernom okrese budú prezenčne iba záverečné skúšky a internáty pre tých, ktorí majú prezenčnú výučbu. Výnimku na prezenčné vyučovanie budú mať zdravotnícke odbory, aby nechýbali zdravotníci.
„Snahou je, aby žiaci a študenti boli v školách, dôležité je aj prezenčné vzdelávanie,“ uviedol na tlačovej konferencii hlavný hygienik Ján Mikas. Pandémia sa však ešte neskončila a aj preto prebiehali veľké diskusie o režime na vysokých školách. Hygienici vypracujú usmernenie, ktorým sa môžu jednotlivé školy riadiť. Súvisieť bude s platným COVID automatom aj vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva, uverejnené by mali byť do konca týždňa. Situácia sa môže meniť z týždňa na týždeň, záleží od nákazy v jednotlivých okresoch. Aj tomu sa budú ďalej podmienky na školách prispôsobovať.
Vladimír Krčméry povedal, že na pravidlách pre vysoké školy sa pracuje už od júla. Všetci chcú, aby mohli byť vysoké školy a univerzity otvorené prezenčne čo najdlhšie. Na mimoriadnom zasadnutí, kde boli takmer všetci rektori škôl, dospeli k záveru, že rozhodnutie o otvorení zimného semestra ostane na rozhodnutí každej vysokej školy.
Bratislavskí hygienici odsúhlasili prezenčnú výučbu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava odsúhlasil podmienky pre prezenčnú výučbu v zimnom semestri pre fakulty, ktoré pôsobia v bratislavskom okrese. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller. Požiadavky zosumarizovali v Semafore výučby pre UK.
V zelenej a oranžovej fáze môže byť v miestnosti maximálne 50 osôb, v červenej fáze sa znižuje počet osôb v miestnosti na 20 a od bordovej fázy umožňuje prezenčne vyučovať len nevyhnutné predmety. Podľa Miller bude pre mnohé z fakúlt zostavovanie rozvrhov štvrtého pandemického semestra výzvou. Zdôvodnila to tým, že v prípade prezenčnej výučby je totiž potrebné plne akceptovať stanoviská príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Vo vlastnom režime budú fungovať aj internáty. „O ochorení COVID-19 už vieme viac a podnikli sme rôzne opatrenia na zníženie rizika nákazy. Náš prieskum navyše ukázal, že 82 percent ubytovaných študentov je očkovaných a ďalších 14 percent sa pred začiatkom semestra očkovať plánuje. Máme preto dôvod predpokladať, že internáty budú bezpečným miestom na štúdium,“ zhodnotil rektor UK Marek Števček.
Nahlásiť chybu v článku