Britský Národný štatistický úrad zistil, že priemerná dĺžka života začala klesať (pokles je ale badateľný aj čo sa týka Ameriky a celkovo Európy). Vytvoril preto kalkulačku, vďaka ktorej si môžete aj vy vyrátať, akého veku sa pravdepodobne dožijete.
Akého veku sa pravdepodobne dožijete?
Ako informuje Mail Online, nástroj, ktorý vytvoril britský Národný štatistický úrad, od vás požaduje len dva údaje, a to aktuálny vek a pohlavie. Vďaka nim sa napríklad dozviete, že muž, ktorý má v súčasnosti 28 rokov, sa pravdepodobne dožije 85 rokov (samozrejme, ak nedôjde k predčasnému úmrtiu následkom ochorenia alebo napríklad kvôli autonehode). Šanca, že sa dožije 100 rokov, je 7,7 %. Vyskúšajte si to v nasledujúcej tabuľke.
ONS vytvoril nástroj po tom, čo sa podľa webu Our World in Data ukázalo, že priemerná dĺžka života za posledných 70 rokov poklesla. Pred 70 rokmi bola Británia v celosvetovom rebríčku na 7. priečke, dnes je na 29. mieste. Odhadovaný vek, ktorého sa môžu obyvatelia dožiť, sa pritom mení aj v závislosti od konkrétnej oblasti. Napríklad, človek žijúci vo Westminstri má optimistickejšie vyhliadky ako osoba žijúca v Glasgowe.
Čo sa celkovo Európy týka, v súčasnosti predstavuje priemerná dĺžka života 77 rokov. V roku 2019 toto číslo predstavovalo 79,1 rokov.
A ako je na tom Slovensko? Súčasná priemerná dĺžka života predstavuje 74,9 rokov. V roku 2019 to bolo 77,7 rokov. Pre porovnanie, Česi sa v priemere dožívajú 77,7 rokov teraz a v roku 2019 to bolo 79,2 rokov.
Akého veku sa dožije Musk či Ronaldo?
Dlhodobo je všeobecne platné, že ženy sa dožívajú vyššieho veku ako muži, píše Science Times. A akého veku sa dožijú známe celebrity? Podľa kalkulačky by sa napríklad v súčasnosti 51-ročný Elon Musk mal dožiť 84 rokov. Existuje 25 % šanca, že sa dožije 93 rokov a 4,2 % šanca, že sa dožije 100 rokov.
Futbalista Cristiano Ronaldo, ktorý má 38 rokov, by sa mohol dožiť 84 rokov. Šanca, že sa dožije 94 rokov, je 25 % a šanca, že sa dožije stovky je 6 %, teda o niečo vyššia ako u Muska. Samozrejme, priemernú dĺžku života aj v súčasnosti ovplyvňuje pandémia koronavírusu.
Odborníčka Lucinda Hiam z Univerzity v Oxforde si myslí, že vláda (avšak nielen tá britská) čelí akútnej kríze, ktorú je nutné čo najskôr vyriešiť. Je nad slnko jasnejšie, že celkové zdravie ľudí na tom nie je práve najlepšie, čo súvisí aj s ekonomickými a politickými problémami.
Nahlásiť chybu v článku