Vojna na Ukrajine a Putinove vyhrážky spôsobili obavy z rozpútania jadrovej vojny. Tá je stále, aj podľa bezpečnostných analytikov, nepravdepodobná, no okamžite sa začalo diskutovať o jadrových zbraniach, pričom tie sa delia, okrem iného, na strategické a taktické. Aký je medzi nimi rozdiel?
Strategické jadrové zbrane
Tento typ jadrových zbraní je azda najznámejší a to preto, lebo zatiaľ vo vojne boli použité iba tieto. Bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki sú označované ako strategické, lebo zlikvidovali strategické ciele.
Strategické jadrové zbrane sú vo všeobecnosti oveľa väčšie ako taktické a sú navrhnuté tak, aby boli používané ďaleko od prebiehajúcich bojov a nemali by ublížiť či ohroziť civilistov alebo armády, ktoré bombu odpália.
Existujú rôzne definície, ako pripomína IFL Science, a tie sa líšia v závislosti od výkonu, ale výraz strategické jadrové zbrane sa vo všeobecnosti vzťahuje na také jadrové zbrane, ktoré majú veľký a medzikontinentálny dosah.
Spôsobujú obrovské škody na väčších územiach a nie sú zamerané iba na zničenie jedného objektu, aj keď aj vystrelenie menšej jadrovej zbrane, napríklad na zničenie raketového sila na veľkú vzdialenosť, by mohlo byť označené za strategickú jadrovú zbraň.
Taktické jadrové zbrane
Taktické, označované tiež ako nestrategické jadrové zbrane, sú v podstate opakom tých strategických. Pri pohľade na jadrový arzenál USA a Ruska tvoria približne 30 až 40 % jadrovej výzbroje (pri ostatných jadrových mocnostiach je to v podstate 100 %). Taktické jadrové zbrane sú určené na kratší dosah a môžu byť odpaľované zo vzduchu, z vody, či zo zeme.
Podobne ako pri strategických, aj tu sa definície líšia. Napríklad Francúzsko celý svoj jadrový arzenál považuje za strategický a to aj jadrové zbrane s krátkym doletom.
Vo všeobecnosti sú taktické jadrové zbrane menšie ako strategické a sú určené na zasiahnutie konkrétnych cieľov, či ako zbraň pri bojoch. Vzhľadom na ich krátky dosah nie sú určené na to, aby spôsobovali rozsiahli jadrový spád a ani veľké ničenie, aby neohrozili stranu, ktorá zbraň vypálila. Môžu byť umiestnené na rakety krátkeho doletu, môžu to byť aj pozemné míny, delostrelecké granáty či torpéda.
Existujú dohody medzi USA a Ruskom, ktoré obmedzujú veľkosť a silu taktických jadrových zbraní. A hoci sú devastačné účinky menšie, nie sú bez rizika, keďže stále sú to jadrové bomby. Navyše, ich použitie by pravdepodobne eskalovalo napätie.
V niektorých prípadoch môžu byť taktické jadrové zbrane nebezpečnejšie ako strategické, tvrdí vedec Nikolaj Sokov, ktorý sa zúčastnil aj na rokovaniach START o znižovaní počtov jadrových zbraní. Problémom podľa neho je, že sú relatívne malé, a tak je možné ich ukradnúť, a tiež uvedomovanie si ich použiteľnosti v bojoch z nich robí riziko pre globálnu bezpečnosť.
Nahlásiť chybu v článku