Príbeh, ktorý sa práve chystáte čítať, nie je o žiadnom geniálnom matematikovi, ktorý by urobil prevrat vo svete čísel. Je o obyčajnom dievčatku, ktoré študovalo na základnej škole. Pointou je poukázať na jednotvárnosť a obmedzenosť školských procesov, keď nenecháte dieťa naplno využiť jeho potenciál. To, či je rozprávanie otca šikovného dievčatka pravdivé alebo nie, môžete posúdiť sami…
„Všetko to začalo, keď ma v roku 2008 zavolali do riaditeľne. Bol som prekvapený a vystrašený, pretože som si o svojej dcére myslel, že je anjelik. „Vaša dcéra dnes v triede robila na hodine matematiky scénu“ povedal riaditeľ. Nepočúval som ho a okamžite som zamieril k stoličke na ktorej sedela. „Si v poriadku?“. Ticho prikývla, usmiala sa na mňa a utrela si slzy…
„Čo sa teda stalo?“ spýtal som sa. „Vaša dcéra sa dnes pokúšala opraviť učiteľa matematiky. Učiteľ jej vysvetlil, že sa mýli no ona si stále trvala na svojom.“ „Aká bola otázka?“, zaujímalo ma. „Otázkou bolo, aké najväčšie číslo môže byť reprezentované troma číslami. Správna odpoveď je 999.“, povedal učiteľ matematiky, ktorý stál vedľa riaditeľa školy.
„Naozaj? Čo je potom 9 umocnené na 9 znova umocnené na 9?“ skočila do dialógu nahnevaná dcéra. Samozrejme. Má predsa pravdu. Otázka umocnenie nevylučuje. Zaplavila ma hrdosť. Usmial som sa na ňu a učiteľa matematiky som sa opýtal „Tak? Čo na to hovoríte?“. „To nie je správna odpoveď. Exponenty sme ešte ani len nepreberali. Vaša dcéra akurát poplietla svojich spolužiakov. Otázka bola v celoštátnom teste a správna odpoveď je označená ako 999. Jej odpoveď nemôžem ohodnotiť ako správnu“.
Tento prípad som však riešil aj za hranicami školy. S pomocou právnika sa mi podarilo vyhrať spor so štátnym vzdelávacím úradom, ktorý musel nakoniec uznať, že moja dcéra mala pravdu. Výsledok 999 bol od tohto momentu nesprávny a správnou odpoveďou bolo 9 na 9-tu a to celé na umocnené na 9-tu.
Nahlásiť chybu v článku