hands.jpg

6-sekundové umytie s mydlom

Podľa Dr. Curtisa, odborníka z oblasti hygieny Londýnskej školy hygieny a medicíny, je použitie mydla pri umývaní rúk zásadné. Keďže mydlo si chceme z rúk zmyť, vďaka tomu si ruky umývame dlhšie. Takisto mydlo reaguje so špinou na rukách, a tým sa špina po opláchnutí vyplaví spolu s mydlom preč. Mydlo baktérie nezabije, čo však nevadí. Podstatné je, že mydlo zmyje špinu a baktérie z rúk.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Na ruke vidíte už oveľa lepšie očistenie, i keď stále v okolí nechtov je špiny dosť. Čím viac si ruky pri umývaní trieme o seba, tým viac baktérii sa nám podarí zmyť.

15 sekúnd s mydlom

Minimálne 15 sekúnd a s mydlom. Takýto minimálny čas by sme si mali podľa odborníkov umývať ruky.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

V štúdii Michiganskej štátnej univerzite našli len 5 % ľudí, ktorí si ruky umývali 15 sekúnd, alebo dlhšie. Ako môžete vidieť na obrázku, ruka je viditeľne čistejšia v porovnaní so 6-sekundovým umývaním. No stále môžeme nájsť znečistené oblasti v okolí nechtov, alebo v záhyboch. Po utretí by však ruka na zábere bola určite ešte čistejšia.

30 sekúnd s mydlom

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že ruky by sme si mali umývať až 30 sekúnd, čo by podľa nich malo zabezpečiť dostatočné umytie. Jennie si ruky umývala 30 sekúnd, i keď poznamenala, že sa jej to zdalo až priveľmi dlho. Tu je výsledok:

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Tu je už vidieť, že ruka je takmer dokonale čistá, i keď stále by sme našli nejakú drobnú stopu po géli simulujúcom baktérie. Podľa Dr. Curtisa je síce dlhšie umývanie rúk lepšie, no v realite úplne postačuje aj tých 15 sekúnd, kedy sa odstráni väčšina špiny.

A čo sušenie?

Existuje veľká diskusia o tom, ako najlepšie si osušiť ruky. Už vieme, že nechať si vlhké ruky nie je najlepšia voľba. Výskumy ukazujú že až 85 % mikróbov sa prenáša vlhkými rukami.

Na toaletách sa často stretávame so sušičmi. Tie síce dokážu osušiť ruky, no ako sa ukazuje, pri menej výkonných sušičoch si ľudia ruky nevysušia dôkladne, lebo sa im nechce čakať. Navyše prúd teplého vzduchu nevplýva dobre na pokožku.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Mnohí odborníci sa zhodujú, že najlepšou voľbou sú papierové utierky, prípadne v domácom prostredí je to uterák. Uteráku, a ak je ešte vlhký, by ste sa mali vyhýbať práve na verejných toaletách. V takom prípade hrozí riziko, že by ste si na ruky zaniesli baktérie po niekom, kto si ruky neumyl dôkladne, no poutieral si ich v uteráku.

Teraz už viete, ako je to s umývaním rúk a ako dlho by ste sa tejto činnosti mali venovať. Pamätajte, že ruky by ste si mali umývať čo najčastejšie a najmä vtedy, ak sa pri vás nachádza niekto chorý, alebo ak je práve sezóna chrípky, či iného ochorenia. Samozrejme, netreba z umývania rúk robiť druhý extrém, mnohé baktérie na našich rukách sú nielen že neškodné, no aj zdraviu prospešné. Takisto pamätajte, že prehnaná hygiena môže priniesť viac škody ako úžitku. Takže ak si náhodou zabudnete na turistiku pribaliť fľaštičku dezinfekčného gélu, nezúfajte. Stále máte pri sebe svoju najväčšiu ochranu pred mikróbmi – imunitný systém, ktorý si takmer v 100% prípadoch poradí so všetkými nezvanými návštevníkmi v tele.

Uložiť článok

Najnovšie články