Kreativita nie je niečo, čo by sa dalo jednoducho vyčísliť. Je pomerne náročné ju vôbec presne zadefinovať. Vedcom sa však napriek tomu podarilo nájsť jednoduchý spôsob, vďaka ktorému môžete u seba „zmerať“ aspoň jeden z jej aspektov.
Stačí napísať 10 podstatných mien
Kreativita môže pre každého znamenať niečo iné. Pre jedného to môže byť schopnosť zložiť krásnu pieseň či namaľovať obraz, pre iného je to zas schopnosť vynájsť sa v náročných situáciách a nájsť riešenie na každý problém. Nie je ľahké povedať, či je skladateľ kreatívnejší ako matematik, vďaka jednoduchému testu však môžete jeden z aspektov svojej kreativity otestovať aj vy, píše portál Science Alert.
Test vám zaberie len niekoľko minút a najlepšie funguje vtedy, ak človek nevie, aký je jeho princíp. Najlepšie preto urobíte, ak ho najprv vyskúšate na vlastnej koži prostredníctvom portálu Datcreativity.
Metóda má názov Divergent Association Task (DAT – v preklade je to úloha zameraná na divergentné asociácie). Vašou úlohou je napísať 10 jednoduchých podstatných mien (nie vedecké a technické výrazy), ktoré sú významovo od seba vzdialené tak, ako je to len možné. Napríklad, „mačka“ a „kniha“ sú významovo vzdialenejšie ako „mačka“ a „pes“.
Počítačový algoritmus následne sémantickú vzdialenosť vyhodnotí na základe odpovedí, ktoré v rámci výskumu poskytlo viac ako 8 900 ľudí. Ako informujú vedci v štúdii publikovanej prostredníctvom portálu PNAS, nejedna z definícií kreativity hovorí, že čím viac je človek kreatívny, tým efektívnejšie dokáže vymýšľať slová, ktoré sú od seba sémanticky vzdialené.
Test nezisťuje celú kreativitu, len jej zlomok
Okrem tohto testu zisťujú kreativitu aj ďalšie. Jeden z nich sa pýta na alternatívne využitia predmetu. Napríklad, na čo všetko sa dá použiť obyčajná kancelárska sponka? V ďalšom teste je zas vašou úlohou dve slová prepojiť tretím súvisiacim pojmom. Napríklad, slovo „žirafa“ a „šatka“ by ste mohli prepojiť slovom „krk“.
DAT test je podľa vedcov jednoduchý, rýchly a urobiť si ho môže ktokoľvek. Zdôrazňujú však, že „nemeria“ celú kreativitu, zisťuje len jeden z jej aspektov, pričom výsledok vám napovie, koľko ľudí podalo horší alebo lepší výkon ako vy. Vedcom však môže pomôcť kreativite a jej zložkám lepšie porozumieť.
Ako sa pre CNN vyjadril harvardský psychológ Jay Olson, test je zameraný na verbálnu kreativitu. Neukazuje však, do akej miery sú ľudia kreatívni napríklad počas varenia v kuchyni či pri riešení rôznych problémov. Ak vám teda nevyjde skóre podľa vašich predstáv, nevešajte hlavu. Nemusí to znamenať, že nie ste kreatívni vôbec.
Článok bol pôvodne publikovaný v júli 2021.
Nahlásiť chybu v článku