V každom prípade to však znamená, že pokiaľ bol váš let zrušený a nemohlo za to počasie ani štrajk zamestnancov letiska, môžete si pýtať omnoho viac ako by ste si prvotne pomysleli. Portál Dromedar.sk informuje, že Slováci v priebehu minulého roka najčastejšie riešili odškodneniu letu do Egypta. Ročne sa iba na Slovensku objavujú tisícky sťažností a stovky žiadostí o odškodnenie. Pokiaľ ste sa s podobným incidentom stretli aj vy, môžete sa obrátiť na stránku Vašenároky.sk, ktorá rieši odškodnenia slovenských cestujúcich v prípade komplikácii leteckej dopravy.
Len za minulý kalendárny rok táto spoločnosť riešila 200 žiadostí o odškodnenie v prípade zrušeného letu. A to ešte musíme kalkulovať s veľkým počtom ľudí, ktorí si odškodnenie nenárokovali. Ak sa váš plat nepohybuje v tisíckach eur a váš let sa zruší, je jasné, že si chcete nárokovať odškodnenie. Viete však, akú sumu si môžete pýtať? Portál Dromedar.sk ďalej uvádza, že podľa právnika sa tieto sumy pohybujú v stovkách eur.
„Mnoho cestujúcich bohužiaľ o nároku na odškodnenie nevie, a preto zrušený let nerieši. Finančná náhrada sa pritom môže vymáhať až 2 roky spätne,“ uvádza právnik, ktorý sa zaoberá riešením konfliktov v tejto oblasti. Vďaka tomu, že sme súčasťou Európskej únie, plynú z toho pre nás, ako občanov rôzne výhody. Jedna z nich je aj to, že únia plošne stanovuje toto odškodnenie, ktoré sa vymedzuje na základe vzdialenosti, ktorú ste mali precestovať.
To znamená: „Ak mal byť zrušený let do 1500 km, vzniká nárok na 250 eur, ak bol let dlhý 1500 až 3500 km, vzniká nárok na 400 eur, a v prípade letu dlhšieho ako 3500 km má cestujúci nárok na 600 eur,“ uvádza ďalej právnik pre Dromedar.sk, pri čom sa odvoláva na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 261/2004. Medzi často rušené lety patrí aj cesta z Londýna do Prahy a z Prahy do Berlína. V prípade, že by ste chceli letieť z Londýna do Prahy o jeden týždeň od teraz, najlacnejšia letenka vás vyjde pre jednu osobu v ekonomickej triede na 40 eur.
Samozrejme táto suma platí za predpokladu, že si zakúpite aj spiatočnú letenku. Trasa dosahuje leteckou dopravou približne 1034 kilometrov. Hovoríme teda o najnižšej možnej variante odškodeného, čo činí 250 eur. Aj keď vezmeme do úvahy, že v aktuálnom období sa ceny leteniek na tejto trase pohybujú aj do výšky 70 eur, stále je reč o slušnom odškodnom a nie o drobných, preto sa ho oplatí nárokovať.
dromedar.zoznam.sk
Nahlásiť chybu v článku