Foto: Profimedia

Určite si postrehol, že po tom, ako si držal v hrsti mince, tieto za sebou zanechali „kovovú“ arómu.

Rozmýšľal si niekedy nad tým, odkiaľ pochádza tento metalický zápach? Ak nie, teraz máš na to skvelú príležitosť. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kov trením o ruku, či už ide o mince, alebo železné zábradlie, zanecháva na pokožke niekoľko atómov a tie potom produkujú typický zápach. Odpoveď ale nie je až taká jednoznačná. Typický pach mincí a kovových predmetov nevychádza totiž zo samotného predmetu, ale z nás.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento text je skrátená ukážka kapitoly našej knižnej novinky od učiteľa chémie a biológie a popularizátora vedy, Ivana Gábriša. V knihe Vedecké okienko odpovedá Ivan na 100 otázok, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť svet okolo nás.

Foto: INTEREZ MEDIA

Tieto procesy fungujú vďaka sérii chemických reakcií. Ide o pomerne výhodný „obchod“ s elektrónmi medzi olejmi z našej pokožky a povrchom kovu. Pot z pokožky dokáže reagovať so železom, pričom vytvorí reaktívne Fe2+ ióny. Tie sú následne oxidované, odovzdávajú svoje elektróny a zo železnatého katiónu Fe2+ sa stáva železitý Fe3+.

Všeobecne platí: kde je oxidácia, odovzdávanie elektrónov, tam je aj redukcia, prijímanie elektrónov druhou molekulou. Takže súčasne s premenou železa v minci dochádza k rozloženiu olejov na povrchu pokožky. Elektróny sú vymenené, obchod ukončený a železo i olej odchádzajú z reakcie zmenené. Prichádza k oxidácii železa a redukcii kožných lipidoperoxidov na karbonylové zlúčeniny s typickým zápachom. Táto rýchla reakcia vytvára dojem, že je to práve kov, ktorý zapácha po našom kontakte s ním. Podobné mechanizmy je možné sledovať aj pri medi a iných kovoch.

foto: Pexels

Predpokladá sa, že práve chemikália s názvom okt-1-én-3-ón zapríčiňuje tento typický metalický pach. Analýzy ukázali, že sa nachádza vo výparoch z pokožky tesne po dotyku s kovovým predmetom spolu s ďalšími aromatickými látkami. Naše čuchové bunky ju dokážu zachytiť aj pri veľmi nízkych koncentráciách, blížiacich sa k hranici 50 nanogramov na meter kubický. Okt-1-én-3-ón patrí do skupiny látok s názvom ketóny. Spoločne s aldehydmi sa zaraďujú medzi karbonylové zlúčeniny. Ich spoločným znakom je prítomnosť karbonylovej skupiny.

Väčšina látok z tejto skupiny sa spája s veľmi výraznou arómou. Takže ak ti predavač v obchode vydá drobné, v podstate nezacítiš zápach mincí, ale jeho rozložený telesný pach. Jednoduchým riešením, ako sa zbaviť tohto zápachu, je, samozrejme, umytie rúk mydlom alebo manipulácia s kovmi v rukaviciach. Ak mi neveríš, môžeš si to otestovať. Na jednu ruku si nasaď rukavicu, druhú nechaj bez nej. Do oboch rúk si zober za hrsť mincí a porovnaj pach, ktorý zanechali na pokožke a na rukavici. Stavím sa, že z výsledku budeš prekvapený.

Odpovede na podobné netradičné otázky nájdeš v knihe od Ivana Gábriša s názvom Vedecké okienko. Knižku si môžete zakúpiť v našom e-shope, či v kníhkupectvách Panta Rhei a Martinus.

zdroj: INTEREZ MEDIA
Uložiť článok

Najnovšie články