Foto: Unsplash

Táto správa určite poteší všetkých milovníkov štvornohých miláčikov.

Psy rozumejú jednoduchým povelom. To je predsa jasné a veríme, že nikoho o tom netreba presviedčať. Vedci však na základe analýz snímok MRI zistili, že naši chlpatí miláčikovia dokážu ľudskej reči rozumieť oveľa viac, než si doposiaľ mysleli. Táto štúdia tak prináša veľmi zaujímavý pohľad do mysle tohto obľúbeného domáceho zvieraťa.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Sadni, ľahni, zostať, miesto.“ To sú asi najčastejšie povely, ktoré používame pri komunikácii so psom. Už ste sa však niekedy zamysleli nad tým, či si psy spájajú tento povel aj s nejakým konkrétnym obrazom? Ako je to s ich predstavivosťou? A čo sa vlastne odohráva v ich hlave? Na to všetko sa pokúsila nájsť odpovede skupina vedcov z Emory University Atlante.

Psy majú pri známych slovách vizuálnu asociáciu

Photo by Jamie Street on Unsplash

Výskumný tím podrobil psov zaujímavej štúdii. Urobili im viacero snímok mozgu s využitím funkčnej magnetickej rezonancie. Prišli na to, že u analyzovaných 12 psov rôznych plemien sa pri počutí známych slov aktivoval určitý vzor v mozgu. To svedčí o tom, že psy si známe slovo spájali s určitým obrazom, pretože tento vzorec sa neaktivoval pri neznámych slovách. Pri tých sa aktivovali rozdielne časti mozgu.

Za zmienku stojí aj fakt, že u psov sa narozdiel od ľudí ukázala vyššia mozgová aktivita v rôznych oblastiach pri počutí neznámych slov. U ľudí je to naopak. Náš mozog ukazuje vyššiu neurálnu aktivitu pri známych slovách.

Každopádne táto štúdia môže byť pri pochopení správania psov najmä preto, že ide o metódu priameho zbierania údajov od psov a nie sprostredkovane od ich majiteľov. Doposiaľ sa pri skúmaní správania štvornohých miláčikov používali najmä nepriame metódy, ktoré vychádzali výlučne z pozorovania. Práve metóda funkčnej magnetickej rezonancie môže byť obrovským krokom vpred.

Riadia sa viacerými faktormi

Photo by James Barker on Unsplash

Štúdia však zatiaľ neukázala, že by si pes vytváral rovnako silné vizuálne asociácie ako človek, i keď určitý náznak toho tam je. Vedci tvrdia, že ide skôr o súbor rôznych faktorov, pomocou ktorých pes „číta“ človeka. Okrem slovného povelu je to intonácia, celkový postoj či pohľad. Pomocou toho získa obraz o tom, čo od neho vlastne očakáva jeho majiteľ. Podľa vedcov sa chcú páčiť svojím majiteľom a tak sa snažia zistiť, čo hovorí. A možno práve preto sa vraví, že pes je skutočne tým najlepším priateľom človeka.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články