Ilustračná foto: Unsplash

Spoločnosť Apple začiatkom roka vydala presný postup, čo v takomto prípade robiť.

Táto nepríjemnosť sa už zrejme stala aj vám a pravdepodobne ste aj vy okamžite siahli po overených spôsoboch, ako si utopené zariadenie čím skôr zachrániť. Ako sa ale ukázalo, dávať namočený smartfón usušiť do vrecka s ryžou, nie je vôbec vhodné. Nedávno na to upozornil výrobca najpopulárnejšej značky smartfónov na svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa vám niekedy podarilo utopiť smartfón, je viac než isté, že ste skúšali trik jeho vysušenia vo vrecku s ryžou. Ide o najrozšírenejší a aj pomerne účinný trik, ktorý odporúča viacero tech webov.

Spoločnosť Apple si to ale nemyslí a majiteľov svojich zariadení pred takýmto spôsobom sušenia varuje. Má na to hneď niekoľko dôvodov a vydala dokonca aj svoj postup, čo v takomto prípade robiť.

Problém s vodou v konektore

Majitelia novších modelov smartfónov iPhone (od modelov Xs a Xr) môžu byť pokojní, pretože keď sa do konektora ich zariadení dostane voda, systém ich na to okamžite upozorní. Novšie modely tiež spĺňajú normu IP68, takže ak sa aj namočia vo väčšom množstve vody, nemalo by sa im nič stať (samozrejme, nikdy to netreba zámerne riskovať).

Foto: Unsplash (Arnel Hasanovic)

Voda v konektore na nabíjanie či pripojenie káblových slúchadiel ale už môže byť problém. Takéto zariadenie sa totiž neodporúča pripájať k nabíjačke, ale treba konektor riadne vysušiť. Apple ale upozorňuje, že vrecko s ryžou, vatovú tyčinku, handričku, externý zdroj tepla (teda napríklad fén) alebo papierový obrúsok na to využívať neodporúča.

Foto: Unsplash (Daniel Romero)

Na akúkoľvek problémovú vlhkosť v konektore systém majiteľov iPhonov okamžite upozorní. Problém, samozrejme, treba vyriešiť čím skôr, aj keď to trvá pokojne aj niekoľko hodín. Vlhkosť totiž môže spôsobiť koróziu pinov v konektore alebo na kábli, a to môže viesť k znefunkčneniu celého prístroja, alebo niektorej z jeho častí.

Postup je jednoduchý

Ak ste si doposiaľ nevedeli dať rady, tak Apple prichystal postup, čo v takomto prípade robiť. Zverejnil ho ešte začiatkom tohto roka a postup je nasledovný:

#1 Otočte iPhone konektorom nadol a jemne ním poklepte o dlaň, aby vytiekli zvyšky tekutiny. Potom iPhone položte na suché a vzdušné miesto.
#2 Po uplynutí aspoň 30 minú skúste iPhone nabíjať pomocou kábla LIghtning či USB-C, alebo pripojiť príslušenstvo (napríklad káblové slúchadlá).
#3 Ak sa upozornenie na vlhkosť v konektore opäť zobrazí, v konektore alebo pod kontaktmi kábla je stále tekutina. Položte iPhone na suché a vzdušné miesto a nechajte ho tam aj celý deň. Počas tohto obdobia ho môžete skúšať znova nabíjať, alebo k nemu pripojiť príslušenstvo. Úplné vysušenie môže trvať až 24 hodín.
#4 Ak telefón vyschol, no stále sa nenabíja, odpojte kábel od adaptéra, odpojte adaptér zo zásuvky elektrickej siete (ak je to možné) a potom ich znova pripojte.

Ryžu neodporúča, hrozí stratou záruky

Apple zároveň aj varuje, že do konektora rozhodne neodporúča vkladať cudzie predmety, ako je napríklad vatový tampón alebo papierová utierka. Ryžu neodporúča z dôvodu, že jej malé kúsky by sa mohli dostať do telefónu a poškodiť ho. Navyše, akékoľvek neodporúčané narábanie so zariadením pri jeho pokuse o vysušenie môže viesť nielen k znefunkčneniu iPhonu, ale aj k strate záruky.

Apple, Svet Apple
Uložiť článok

Najnovšie články