Ak si zabezpečíte štvornohého domáceho miláčika, adopciou to ani zďaleka nekončí. Psa nestačí len denne kŕmiť, prechádzať sa s ním a občas ho vykúpať. Pes potrebuje aj riadny výcvik. Odborníčka prezradila, ktoré plemená sú na vycvičenie tie najnáročnejšie.
Univerzálny prístup neexistuje
Podľa Mail Online neexistuje univerzálny prístup k výcviku šteniat, no niektoré plemená sú zložitejšie ako iné. Lorna Winterová, trénerka psov a spoluzakladateľka aplikácie na výcvik šteniat Zigzag uviedla, že každé plemeno je nastavené inak. Výcvik niektorých z nich môže vyžadovať poriadnu dávku trpezlivosti. Winterová prehovorila o 6 plemenách, pri ktorých by ste sa ňou mali vyzbrojiť ihneď po tom, ako si psíka privediete domov.
„Starostlivosť o šteniatka akéhokoľvek druhu nie je jednoduchá, ale treba uznať, že niektoré plemená sú na výcvik o niečo náročnejšie ako iné. Hoci vo svojej podstate neexistujú „zlé psy“, rôzne plemená šteniat si počas svojho vývoja vyžadujú rôznu úroveň pozornosti,“ vyjadrila sa trénerka.
Svoj zoznam začína bíglom. Bígle sú fantastickí rodinní miláčikovia a sú skvelí spoločníci pre deti. Toto plemeno je podľa Winterovej ako superdetektív, pokiaľ ide o vyňuchávanie pachov. Majú v DNA vydávať sa za pachmi na dobrodružstvá. To znamená, že keď príde na výcvik, môžu byť trochu roztržití a ich výcvik je náročnejší.
Kľúčom k zvládnutiu tohto plemena je uvedomiť si, že je poháňané a motivované pochúťkami. To znamená, že keď dobre zvládnu privolanie alebo chôdzu na vôdzke, môžete ich odmeniť dobrotou. Dobré správanie si následne budú spájať práve s ňou. Tieto psíky prechádzajú obdobím puberty vo veku 6 až 12 mesiacov. Výcvik trvajúci pár týždňov teda nestačí, treba sa im venovať dlhodobo.
S výcvikom treba začať čo najskôr
Jack Russell teriéry boli vyšľachtené na to, aby počas poľovačiek vyháňali líšky z nôr. Sú uznávané pre svoju mimoriadne silnú túžbu po koristi, čo môže niekedy predstavovať malú výzvu počas procesu výcviku. Kľúčom je nechať psíka vybiť si energiu, vybehať sa a vyhrať sa a až potom sa pokúšať o tréning. Doprajte mu veľa pravidelných prechádzok medzi tréningom a odpočinkom, umožní vám to trénovať pokojnejšiu verziu vášho psa.
Francúzsky buldoček je plemenom, ktoré môže byť pomerne nezávislé. Občas sa zdá, že majiteľ viac potrebuje svojho psíka, ako pes majiteľa. S výcvikom šteňaťa by ste preto mali začať hneď, ako sa dostane k vám domov, radí Winterová. Práve skorý začiatok tréningu je kľúčom k úspechu. Čím skôr začnete, tým vyššie budú vaše šance, že budete mať doma dobre vychovaného psa.
Borderské kólie môžu byť náročné, pretože v sebe majú množstvo energie a vyžadujú si aktívneho majiteľa, ktorý sa im bude naozaj veľa venovať. Rozhodne to nie je typ psa, ktorý by sa tešil zo sedavého majiteľa. Podľa Winterovej sú mimoriadne inteligentné a budú dobre reagovať na výcvik. Ten potrebujú nielen preto, aby boli dobre vychované, ale aj ako každodennú stimuláciu.
Neočakávajte, že stratia svoj pastiersky inštinkt. Oveľa lepšie je poskytnúť im vhodné odreagovanie, aby nemali chuť naháňať všetko, čo sa pohne. Nezabúdajte svojho psíka často pochváliť, ak niečo úspešne zvládne.
Nie každý pes sa hodí do mesta
Je dôležité cvičiť šteňa nemeckého ovčiaka hneď, ako ho budete mať doma. V mladom veku je tento psík ako špongia. Avšak pozor, nie sú to psíky stavané na život v centre mesta. Superaktívne plemená môžu mať v mestskom ruchu problém získať dostatok podnetov a primeraného pohybu. To môže spôsobiť správanie, ktoré sťaží výcvik.
Plemeno Cavapoo možno vyzerá veľmi roztomilo a huňato, ale nenechajte sa oklamať, dokáže narobiť poriadnu neplechu. Nočné obdobie môže byť spočiatku zložité. Psík bude chcieť spať vo vašej blízkosti a zrejme sa bude často budiť. Takže sa pripravte na to, že prvý týždeň budú trochu nevyspatí. Ak plačú, nenechávajte ich osamote a nechajte ich blízko seba na noc napríklad v prepravke. Inak môžete psíka zbytočne nadmerne vystresovať.
Nahlásiť chybu v článku