Foto: Pixabay

Domáce zviera nie je hračka. Táto veta sa prízvukuje často, no stále zostáva nepochopená.

Mnoho ľudí nechápe, že pes alebo akékoľvek iné domáce zviera, nie je len nástroj na zábavu. Psík či mačka s vami nie sú pre vašu zábavu, ale preto, aby ste sa o nich postarali, dali im domov a oni vám na oplátku dajú svoju dôveru, priazeň a oddanosť. Mnoho ľudí však ide do adopcie alebo kúpy šteňaťa bez akýchkoľvek znalostí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tu vzniká riziko, že ich zvieratko prestane baviť a ocitne sa v útulku, alebo v horšom prípade pripútané na reťazi za mestom. Tak či onak, predtým než sa rozhodnete vziať si odstrčeného havkáča pod svoje krídla, zvážte týchto 9 vecí, ktoré by ste pred adopciou mali vedieť.

Pripravenosť: Finančná, situačná, psychická

Pixabay

Keď sa chystáte na adopciu, musíte si zvážiť niekoľko faktorov, ktoré sa týkajú priamo vás. V prvej rade myslite na to, ako sú na tom vaše financie. Žijete od výplaty k výplate alebo vám niečo zostáva? Ak vám niečo ostáva, ste ochotný časť z toho obetovať na granule, veterinára, daň za psa a nečakané výdavky? Ďalšia vec, na ktorú musíte myslieť, je vaša situácia. Dokážete sa psíkovi venovať celý deň? Má ho kto vyvenčiť kým nie ste doma? Cestujete často? To všetko je veľmi dôležité. V neposlednej rade musíte byť na chlpáča pripravení aj psychicky. Možno sa to nezdá, ale adopciou či opaterou o psa obetujete značnú časť svojho času. Tiež musíte byť zodpovední.

Alergie

Unsplash

Ste alergik? Možno aj áno a ani o tom neviete. Ak však máte skúsenosť so psami a viete, že je všetko v poriadku, samozrejme nemáte čo riešiť. Ešte než tento odstavec preskočíte, myslite aj na iné alergie. Tie sa nemusia týkať len srsti. Ak ste alergickí na prachové roztoče alebo peľ, to všetko môže psík v kožuchu doniesť k vám do bytu. Ak má alergiu na srsť niekto, s kým zdieľate domácnosť, v takom prípade psík tiež nie je najlepšia voľba.

Priestor

Pixabay

Myslite aj na to, že pes potrebuje miesto pre pohyb. Iste, môžete si vziať aj väčšieho psa do bytu, no trochu sa zamyslite. Dovolíte mu vstúpiť do každej miestnosti? Nebude ho váš malý priestor obmedzovať? To je veľmi podstatné. Ak máte dom so záhradou, tiež nie je všetko vyhraté. Niektoré psíky, nechcú tráviť čas na záhrade a je im lepšie, keď sa vám schúlia pri nohách. Ak nechcete psíka v priestore, musí mať minimálne zabezpečenú búdu. Tá by mala mať aj vykurovanie kvôli zimným mesiacom.

Zahrievacie kolo

Pexels

Ak všetky tieto veci spĺňate, prípadne sa s nimi dokážete vyrovnať, povedzme, že ste na adopciu havkáča pripravení. Nepodceňte však zmieňovanú veľkosť psíka. Ak už ste si však vybrali chlpáča, po ktorom vám zapišťalo srdce, čaká vás zahrievacie kolo. To znamená, že keď s ním prídete domov, nemôžete hneď čakať, že to bude poslušné, veselé a uvoľnené zviera. Možno si nájde miesto kam sa schová, možno si všetko obehne, oňuchá a skontroluje. Podstatné však je, že počas prvých pár hodín či dní môže byť psík nesvoj. Nerobte si z toho však vrásky.

Medové týždne

Unsplash

Po zahrievacom kole prídu medové týždne. Toto obdobie je individuálne, no zo skúsenosti môžeme povedať, že to budú zhruba tri týždne. Počas týchto troch týždňov bude váš nový pes úplne príkladné zviera, ktoré bude sekať dobrotu. Bude chcieť, aby ste si ho obľúbili a postupne sa na vás začne viazať. Je možné, že v tomto čase nebude štekať, hrýzť či robiť inú neplechu. Toto však NIE JE jeho pravá povaha. Keď sa po troch týždňoch uvoľní a príde na to, že miesto, kde je môže vnímať ako domov, začne vystrkovať rožky. Vtedy spoznáte jeho skutočnú osobnosť.

Výcvik

Unsplash

Výcvik je veľmi dôležitou súčasťou adopcie ako aj aklimatizácie zvieraťa. Akonáhle si získate psíkovu dôveru, mali by ste začať pracovať na výcviku. Nikdy nie je neskoro snažiť sa ho viesť k istým mravom, pravidlám a podobne, no s príkazmi, ktoré chcete aby ovládal, by ste mali začať čo najskôr. Ak by sa vám však s výcvikom nedarilo, vždy môžete vziať psíka na cvičisko, čo vám utuží vzťah, bude sa socializovať a aj sa priučí disciplíne.

Starostlivosť: Srsť, zúbky, pazúre

Pexels

Nie je novinkou, že ak chceme vyzerať navonok pekne, no aj keď si chceme zachovať zdravie, musíme udržiavať aspoň istý stupeň hygieny. Pes nie je výnimkou. Keď ho budete mať doma, určite nezanedbávajte jeho chrup. Umývanie zúbkov zvládnete aj doma, ohľadom pravidelnosti sa poraďte s veterinárom. Ak váš pes nemá srsť, ktorá sa dá strihať, určite venujte aspoň nejaký čas jej česaniu. Pokiaľ sa naopak strihať dá a nie je to pre psíka závadové, vezmite ho do salónu, kde sa postarajú aj o zastrihnutie jeho pazúrov.

Nebezpečné predmety/ Predmety v ohrození

Unsplash

Tento bod je takou dvojsečnou zbraňou. Môžete mať doma predmety, ktorých vám bude ľúto, keď ich psík zničí. Drahšie tenisky preto radšej odkladajte do botníka alebo na vyššie miesto. Toto pravidlo však samozrejme platí aj obrátene. Vo vašom byte sa môžu povaľovať predmety, ktoré by mohli psíkovi ublížiť. A netýka sa to len zapatrošených tabuliek čokolády. Sú rastliny, ktoré môžu byť pre zviera toxické a tak pre istotu aj svoje kvety uchovajte mimo chlpáčovho dosahu.

Šťastie

Pixabay

Ak dokážete všetky body splniť, zrejme ste pripravení na adopciu. Teraz je vašou poslednou úlohou zabezpečiť to, aby bol psík v novom domove, teda u vás, šťastný. Pravidelné prechádzky, dostatok pozornosti a lásky a vždy plná miska s vodou by to mohli spraviť. Podobne ako aj dodržanie všetkých ostatných bodov. Najpodstatnejšie je však to, že vás psík nesmie omrzieť. Pretože ešte raz: Nie je to hračka, je to živá bytosť.

Pozri aj: Po 200 rokoch sa v Dánsku objavila prvá samica vlka. Muž však zobral pušku a bez dôvodu ju zastrelil

Uložiť článok

Najnovšie články