Dupuytrenova kontraktúra je porucha, pri ktorej sa tkanivo pod kožou na ruke stáva hrubším a menej flexibilným, čo často spôsobuje, že jeden alebo viac prstov ostáva v trvalo ohnutých polohách. Teraz sa prišlo na to, že tento stav má spojitosť s neandertálskymi génmi.
Vikinská choroba
Táto porucha je bežná u Severoeurópanov, napríklad v porovnaní s Afričanmi, kde sa vyskytuje len málokedy. Aj preto sa zvykne označovať ako „vikinská choroba“, uvádza portál IFL Science.
Presné príčiny vzniku Dupuytrenovej kontraktúry nie sú známe, no sú tu isté rizikové faktory, ako je fajčenie, požívanie veľkého množstva alkoholu, cukrovka, epilepsia a dedičná stránka. Práve to, že je možné Dupuytrenovu kontraktúru zdediť, sa ukázalo v štúdii v roku 2015.
Zaujímavé je tiež to, že Dupuytrenova kontraktúra je oveľa bežnejšia u Severoeurópanov, ako napríklad u Afričanov. To vedcov priviedlo k myšlienke, či za touto poruchou nemôžu byť aj neandertálske gény. U Afričanov je totiž len veľmi málo genetických väzieb na neandertálcov a denisovanov. Naproti tomu, ľudia mimo Afriky majú vo svojich génoch oveľa viac DNA od týchto vzdialených predkov.
Vedci z katedry fyziológie a farmakológie zo švédskeho Karolinska Institutet sa preto pustili do skúmania genetického pôvodu v súvislosti s Dupuytrenovou kontraktúrou. Svoje zistenia uverejnili v štúdii publikovanej v časopise Molecular Biology and Evolution.
Významné gény od neandertálcov
Vedci analyzovali dáta z Biobanky Spojeného kráľovstva, kde 7 871 ľudí malo Dupuytrenovu kontraktúru a ďalších 645 880 ľudí bolo kontrolnou skupinou.
V genómoch našli 61 významných variácií spojených s touto poruchou, z ktorých tri boli neandertálskeho pôvodu a dve z nich mali silnú asociáciu. To viedlo vedcov k záveru, že neandertálsky pôvod je významným faktorom prevalencie Dupuytrenovej kontraktúry.
Výsledky ukazujú, že by sme mali zvažovať, akú úlohu hrá naše genetické dedičstvo na prevalenciu chorôb. Na druhej strane ale vedci upozorňujú, že by sme zase v týchto súvislostiach nemali zachádzať príliš ďaleko.
Nahlásiť chybu v článku