Určite ste počuli už o mnohých zákazoch a zákonoch, ktoré sa vám zdali pritiahnuté za uši alebo vtipné, no ani jeden z nich určite nemal na zákon, ktorý sa nachádza len v pár krajinách sveta. Tento zákon totižto zakazuje ľuďom na danom území zomrieť.
Aj napriek tomu, že nám prídu niektoré zákony ako z dobrej komédie, určite vás prekvapí týchto sedem miest, v ktorých je zakázané dokonca aj zomrieť.
Itsukushima, Japonsko
Japonský ostrov Itsukushima, ktorý je známy aj pod názvom Miyajima, je považovaný za posvätné miesto a domov mnohých starobylých chrámov. Na zachovanie čistoty ostrova tu bola smrť zakázaná už koncom 19. storočia. Tento zákon však nezakazuje len smrť, ale takisto aj pôrod. Obyvatelia sú tak prevezení na blízke ostrovy, kde sa nachádzajú nemocnice a cintoríny.
Longyearbyen, Nórsko
V hlavnom meste súostrovia Svalbard (Špicbergy), Longyearbyen, sa nachádza tzv. permafrost. Tento geologický termín označuje dlhodobo zamrznuté povrchové oblasti, kde je doba zamrznutia viac ako dva roky. Tieto chladné teploty tak zabraňujú mŕtvym rozkladať sa. Aby sa zabránilo šíreniu chorôb, od roku 1950 tu platí zákaz umierania. Starší ľudia alebo ľudia, ktorí sú nejako chorí a vie sa, že umierajú, sú tak prevezení na pevninu do Nórska.
Lanjarón, Španielsko
V roku 1999, José Rubio, starosta Lanjarónu v južnom Španielsku, zakázal smrť, pretože sa mu zdalo, že je cintorín preplnený a duše by tak nemohli získať zaslúžený odpočinok. Starosta spolu s úradníkmi vyhlásil, že sa snažia nájsť nové miesto pre rozšírenie cintorína. Ľudia sa tak mali starať o svoje zdravie a nemali zomrieť, kým radnica neurobí potrebné kroky na získanie pôdy, vhodnej pre zosnulých. Doteraz však nie je jasné, či sa nový cintorín našiel.
Sarpourenx, Francúzsko
V roku 2008 vydal starosta malej francúzskej dediny vyhlásenie, ktoré zakazuje obyvateľom umierať na tomto území, pokiaľ nevlastnia miesto na preplnenom cintoríne. Vyhlásenie obsahovalo aj varovanie. Tí, ktorí by porušili jeho zákaz, by dostali prísny trest. Starosta sa vyjadril, že sa rozhodol prijať radikálne opatrenie, ako protest proti právnemu rozhodnutiu, ktoré mu nedovolilo rozšíriť cintorín.
Sellia, Taliansko
Od roku 2015 majú občania dedinky Sellia zakázané ochorieť, aby nenakazili ostatných občanov a dedina sa tak zachovala. Dôvod je najmä ten, že v roku 1960 malo mesto 1300 občanov, no do roku 2015 ich zostalo len 537, pričom 60% z nich, malo viac ako 65 rokov. Starosta mesta, Davide Zicchinella, podpísal dekrét, v ktorom sa uvádza, že je zakázané, aby obyvatelia ochoreli a mali by mať svoje zdravie ako hlavnú prioritu.
Biritiba-Mirim, Brazília
V roku 2005 úradníci v brazílskom meste Biritiba-Mirim zakázali smrť, pretože miestny cintorín bol preplnený. Starosta Roberto Pereira povedal, že zákon odsúhlasil, aby podporil protest proti federálnym predpisom, ktoré mu zabránili vo vytvorení nového cintorína. Jeho žiadosť o rozšírenie cintorína bola totižto zamietnutá z dôvodu environmentálnych pravidiel, pretože cintorín prechádzal oblasťou s bohatou poľnohospodárskou pôdou. Zákon varoval, že človek, ktorý poruší jeho zákon bude potrestaný, no nikde nebolo ani slovo o tom, aký trest dostane. Medzitým Pereira vyzýval obyvateľov, aby sa starali o svoje zdravie a aby nezomreli.
Cugnaux, Francúzsko
V roku 2007 bola v meste Cugnaux zakázaná smrť z dôvodu nedostatočného miesta na cintoríne a zákazu vytvoriť ďalší cintorín. Mesto, ktoré je domovom pre vyše 17 000 ľudí, nakoniec povolenie na rozšírenie cintorína dostalo, no svojím zákazom inšpirovalo spomínanú dedinu Sarpourenx, ktorá tak spravila to isté, hneď rok na to.
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku