Súčasné cestovanie po Európe je pre mnohých Slovákov oveľa pohodlnejšie, nakoľko väčšina navštevovaných destinácií a krajín už prijala euro. Vďaka tomu opadnú starosti so zmenárňami, kontrolovaním konverzných kurzov a ďalších podobných úkonov. Stále však existuje množstvo štátov, ktoré Slováci vyhľadávajú a fungujú s vlastnou menou. V takých prípadoch je potrebné urobiť jednoduchú vec, inak sa môžete stať obeťou podvodu.
Je úplne bežné, že ak prídete do krajiny, v ktorej sa platí inou menou, chcete mať pre každý prípad pri sebe aj hotovosť. Platba kartou už síce dorazila skutočne takmer všade, no stále nájdete aj rôzne domáce trhoviská či spoty, v ktorých skrátka cash potrebovať budete. Či už hovoríme o európskej, alebo mimoeurópskej krajine, stále je pred cestou potrebné vykonať si aspoň základný rešerš.
Ten spočíva v tom, že si naštudujete, akou menou sa v konkrétnom štáte platí a aký je približný aktuálny konverzný kurz. Azda najdôležitejšou časťou prieskumu je informácia, ako vlastne lokálna mena vyzerá po vizuálnej stránke. Kurz a názov meny vám síce dokáže napovedať dosť, no ak narazíte na podvodníkov, zachrániť vás môže práve vzhľad bankoviek. V zahraničí ide totiž o pomerne častý scam, v rámci ktorého turistom zamení peniaze klamár.
Ten im síce eurá či doláre vymení za iné bankovky, no tie v mnohých prípadoch nie sú pravé, prípadne ide o bezcennú prepadnutú menu iného štátu. Ak ste fanúšikom youtube kanálu Kluci z Prahy, tak viete, že s týmto podvodom sa napríklad v českej metropole takmer naisto stretnete vždy, ak navštívite jednu z frekventovaných zmenární v centre mesta. Dokonalá znalosť domácej meny vám tak môže peniaze nielen ušetriť, ale dokonca často doslova aj zachrániť.
Nahlásiť chybu v článku