Nabudúce, keď budete sedieť vedľa niekoho, kto nahlas prežúva, nebodaj má ešte nejaké chrumkavé jedlo, nerozčuľujte sa. Možno je to celé o vašom kreatívnom mozgu....

Nabudúce, keď budete sedieť vedľa niekoho, kto nahlas prežúva, nebodaj má ešte nejaké chrumkavé jedlo, nerozčuľujte sa. Možno je to celé o vašom kreatívnom mozgu. Samozrejme, nie ste v tom sami. Nejde len o prežúvanie, ale celkovo a nejaký zvuk, šum, ktorý nás vyrušuje a znervózňuje. Slávne osobnosti ako Darwin, Čechov a Proust, museli byť pri rozmýšľaní tiež v absolútnom tichu. Franz Kafka raz povedal: „Pri písaní potrebujem samotu a ticho, nie ako pustovník, to by nestačilo, ale ako mŕtvy muž“.

Článok pokračuje pod videom ↓
zvuk
flickr.com

Výskum Northwesternskej Univerzity dokázal, že existuje súvislosť medzi kreativitou a neschopnosťou odfiltrovať nepodstatné zvuky. Zmyslové clonenie je schopnosť, keď váš mozog nedobrovoľne odstráni všetky zvukové stimuly. Možno to poznáte aj vy. Prirovnala by som ten stav k pasívnemu počúvaniu. Keď napríklad máte pustený televízor a niečo čítate. Ste tak pohltený článkom, že prestanete vnímať zvuk z televízie.

zvuk2
digiwonk.wonderhowto.com

97 účastníkov štúdie malo na začiatok vyplniť dotazník, ktorý pojednával o kreatívnom úspechu, tj., tento dotazník hodnotil reálne úspechy v živote spojené s kreatívnym myslením. Taktiež dobrovoľníci vykonali test, pri ktorom museli zapojiť divergentné myslenie. To je riešenie úloh, ktoré majú viac odpovedí. Tým pádom musíte byť kreatívnejší, mať viac nápadov na riešenie, nepozerať sa len jedným smerom.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Uložiť článok

Najnovšie články