Len ťažko si dokážeme predstaviť svet bez tigrov, no ak nezačneme čoskoro konať, práve takéto dôsledky nás môžu čakať. Pred týmto stavom varuje generálny riaditeľ britskej charitatívnej organizácie Born Free. Howard Jones pritom nie je jediný, kto sa niečoho podobného obáva.
Vedci varovali už v roku 2012, že ak sa nespamätáme, tigre by mohli do 12 rokov vyhynúť. Túto dobu sa nám síce podarilo mierne posunúť, no aj napriek tomu, problém stále pretrváva. Organizácie World Wildlife Fund a Global Tiger Forum sa pred tromi rokmi pozreli na aktuálne čísla tigrov vo svete. Výsledky sú skutočne mrzuté.
Maximálne 3500 jedincov v divočine
Ich zistenia totiž tvrdia, že za posledných 100 rokov nastal 96 percentný pokles v ich počtoch. Z celkového počtu 100-tisíc jedincov klesli len na 4-tisíc jedincov. Tento údaj pritom tiež pochádza zo skorých rokov 21. storočia. Za tento rapídny pokles môže pytliactvo, pašeráctvo a taktiež samozrejme úbytok prirodzeného prostredia.
V divočine žije v súčasnosti od 2 500 do 3 500 jedincov. Keď k tomu prirátame tigre, ktoré žijú v zajatí, to môže znamenať čokoľvek od zoologických záhrad až po domácich maznáčikov, výsledné číslo činí zhruba 7 000 jedincov. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov tvrdí, že ich počty stále klesajú. World Wildlife Fund je však optimistickejší a tvrdí, že ich počet vzrastá.
Tento chaos vo výsledkoch môže byť spôsobený začlenením/vyčlenením jedincov, ktorí ešte nedosiahli pohlavnú dospelosť. Prípadne môže ísť o odlišnosti pri počítaní. Presné číslo by malo byť zverejnené v priebehu tohto mesiaca. Pôjde totiž o presný počet tigrov, ktoré sa nachádzajú v divočine. Väčšina z nich žije v Indii.
Nedávny objav však tvrdí, že v Nepále sa nachádza dvojnásobok tigrov oproti roku 2009. Organizácie ako Medzinárodná únia na ochranu prírody v súčasnosti dúfajú, že aj ostatné krajiny budú natoľko iniciatívne ako Nepál a podarí sa im obnoviť počet týchto zvierat.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku