Nová štúdia naznačuje, že Američania, ktorí neveria v Boha, majú lepší spánok ako veriaci. Aj keď je toto prepojenie zvláštne a možno mnohí by si práve naopak mysleli, že viera pozitívne vplýva na duševné rozpoloženie, vďaka čomu by ľudia mohli lepšie spať, nie je tomu tak.
Ako je každý človek jedinečný, tak aj každý potrebuje iné množstvo spánku. Avšak vo všeobecnosti sa odporúča, aby priemerný človek spal 7 až 9 hodín, uvádza portál IFL Science.
Viac hnevu a nehôd
Ak spíte menej, môže to mať vážne dôsledky. Dokonca zavedenie letného času v Amerike je spojené každý rok so zvýšeným počtom dopravných nehôd, na čo reagovala aj Americká akadémia spánkovej medicíny, ktorá na konferencii minulý týždeň vyzvala k zrušeniu striedania času.
Na tej istej konferencii sa tiež účastníci stretli s informáciou, že nedostatok spánku je spojený so zvýšenou mierou hnevu. A spomínala sa tiež štúdia uverejnená v časopise Sleep, pri ktorej sa skúmala kvalita spánku v spojení s náboženstvom.
Viera a spánok
„Psychológia náboženskej literatúry naznačuje, že náboženská angažovanosť je prospešná pre fyzické a duševné zdravie,“ napísali autori štúdie a očakávali, že sa to prejaví aj v lepšej kvalite spánku.
Na otestovanie študentka Kylla Fergason a spoluautori skúmali 1 501 účastníkov prieskumu, ktorý skúmal náboženskú vieru, hodnoty a správanie, koľko hodín spia a ako rýchlo sa im podarí zaspať.
Najhoršie sú na tom baptisti
Zistili, že až 73 % ateistov a agnostikov zvyčajne dosahovali odporúčanú dĺžku spánku. V kontraste, iba 65 % tých, ktorí sa považovali za veriacich sa zmestili do tejto škály. Zarážajúce je, že iba 55 % baptistov dosiahlo odporúčanú dĺžku spánku a u katolíkov to bolo 63 %.
Nejasné príčiny
Keďže štúdia našla koreláciu, ale nehľadala príčinnú súvislosť, dôvody, prečo je tomu tak, môžeme iba hádať. Niekto tvrdí, že tvrdí ateisti spia dlhšie a nemajú problém so zaspávaním, lebo nemajú tak vyťažené svedomie. Veriaci môžu byť tiež motivovaní vstávať ráno skôr, napríklad kvôli modlitbe či návšteve kostola.
Nasledujúci výskum sa zameria na ďalšie faktory, ako je vek či zamestnanie, aby mohol priniesť viac svetla do tohto zaujímavého výsledku štúdie. Takisto by bola zaujímavá realizácia výskumu aj mimo Spojených štátov, aby sa zistilo, či tento fenomén je možné pozorovať po celom svete.
Nahlásiť chybu v článku