Európska komisia (EK) a vnútroštátne orgány na ochranu spotrebiteľa 25 členských štátov EÚ vrátane Slovenska, ako aj Islandu a Nórska, v piatok zverejnili výsledky previerky obchodníkov predávajúcich online použitý tovar, ako sú odevy, elektronické zariadenia alebo hračky. Viac ako polovica zo skontrolovaných subjektov porušuje právo EÚ na ochranu spotrebiteľov, informuje spravodajca TASR.
Kontroly koordinuje EK v súčinnosti s vnútroštátnymi orgánmi presadzovania práva. Ich cieľom bolo overiť, či sú praktiky týchto obchodníkov v súlade so spotrebiteľským právom EÚ. Spotrebiteľské orgány skontrolovali 356 online obchodníkov a zistili, že 185 z nich (52 %) potenciálne porušuje spotrebiteľské právo EÚ.
Rôzne nedostatky
Z celkového počtu preverených obchodníkov 40 % neinformovalo jasným spôsobom spotrebiteľov o ich práve na odstúpenie od zmluvy (napríklad právo vrátiť produkt do 14 dní bez odôvodnenia a nákladov), 45 % neinformovalo spotrebiteľov o práve vrátiť chybný tovar alebo tovar, ktorý nevyzerá alebo nefunguje tak, ako bol inzerovaný.
Ďalej 57 % online obchodníkov nerešpektovalo minimálnu ročnú zákonnú záruku na použitý tovar. Z 34 % obchodníkov, ktorí na svojich webových stránkach uvádzali environmentálne aspekty tovarov, 20 % nebolo dostatočne podložených a 28 % bolo klamlivých alebo kvalifikovaných ako nekalé obchodné praktiky. Kontroly zistili, že päť percent obchodníkov neuviedlo svoju identitu správne a 2 % neuviedli celkovú cenu produktu vrátane daní.
Na prieskume sa zúčastnili nasledujúce členské štáty EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko, mimo EÚ to boli Island a Nórsko.
Zoznam podvodných e-shopov
Jednoduchou pomôckou pri nakupovaní online je zoznam, na ktorom sa nachádza viac ako 1 000 podozrivých e-shopov, v ktorých by ste nemali nakupovať. Celý zoznam nájdete na tomto linku. Nezabudnite, že prísť nemusíte len o tovar a peniaze. Zlodeji vás môžu okradnúť aj o citlivé a súkromné údaje, prípadne o údaje platobných kariet.
Dostali sme informáciu, že tento zoznam falošných eshopov bude priebežne aktualizovaný. V prípade, že sa vyskytnú nové falošné obchody, s najväčšou pravdepodobnosťou budú do tohto zoznamu pridané.
Nahlásiť chybu v článku