Stáva sa vám, že nocujete na neznámom mieste, no ani za nič neviete zaspať? Či už je to nový byt, chata, alebo prespávate u priateľa či priateľky, určite tento pocit poznáte. Dôvod, prečo je to tak, je ľudský mozog. Ako inak, veď ten stojí vždy za všetkým…
To, že na neznámom, novom mieste nevieme zaspať, nám robí náš vlastný mozog. Tento jav sa nazýva „efekt prvej noci“. Tento efekt dopodrobna opísali vedci z Univerzity Brown na Rhode Islande v USA. Ich výsledky hovoria o tom, že ľavá hemisféra mozgu je pri zaspávaní, a aj samotnom spánku v cudzom prostredí, oveľa aktívnejšia ako pravá.
Na túto zaujímavosť prišli vedci priamym experimentom na 35 dobrovoľníkoch. Tým púšťali počas spánku do pravého ucha (stimulovali teda ľavú hemisféru) zvuky a sledovali ich reakcie. Zistili, že ľavá hemisféra mozgu je pri spánku v cudzom prostredí oveľa aktívnejšia ako pravá a udržuje vás počas spánku v strehu.
Reakcie vykazovala ľavá hemisféra aj počas hlbokého spánku. Keď však experiment opakovali druhú a tretiu noc, aktivita ľavej hemisféry pomaly klesala. Mozog sa totiž na nové prostredie pomaly aklimatizoval a vyhodnotil ho ako bezpečné a viac už nemusel byť počas spánku tak ostražitý. Náš vlastný mozog nás teda v novom prostredí ochraňuje aj keď o tom vlastne ani netušíme.
Podobné vlastnosti však nemajú len ľudia. Pri skúmaní delfínov vedci zistili, že aj oni na noc „vypínajú“ len jednu polovicu svojho mozgu. Jedna ich hemisféra ostáva aj počas spánku aktívna a koordinuje ich dýchanie tak, aby sa delfíny počas spánku neutopili. Navyše ich udržuje obozretných pred prípadným útokom predátorov.
Teraz, keď sa budete najbližšie chystať prenocovať na neznámom mieste, budete už vedieť, čo si pre vás váš vlastný mozog nachystal.
zdroj: interez.sk (Lukáš M.), wired.co.uk
Nahlásiť chybu v článku