newsweek.com

Ako prvý človek prežil jeden celý rok na vesmírnej stanici a teraz sa o svoje zážitky rozhodol podeliť s celým svetom.

Americký astronaut Scott Kelly je azda najznámejším astronautom našej doby. Podarilo sa mu totiž niečo skutočne obdivuhodné – ako prvý človek na svete strávil na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS nepretržite viac ako jeden celý rok. Po tejto vesmírnej dovolenke, ktorá trvala od marca 2015 do marca 2016, sa jeho telo viac ako 8 mesiacov zotavovalo z beztiažového stavu a prispôsobovalo podmienkam na Zemi. Počas tejto doby sa rozhodol o svojich neopakovateľných zážitkoch napísať knihu, ktorá sa v týchto dňoch dostáva na trh. Ak by ste si o nich chceli prečítať, no nechce sa vám kupovať kniha, nezúfajte, Scott niekoľko zaujímavostí prezradil aj pomimo. Aké to sú sa už dočítate nižšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kniha Scotta Kellyho, ktorá nesie názov Endurance: A Year in Space, A Lifetime of Discovery, sa dostane na pulty knihkupectiev už 17. októbra. A hoci si väčšinu tajomstiev ušetril jej autor pre oddaných čitateľov, zopár sa ich rozhodol aj uverejniť. Jedno z nich, ktoré pochádza ešte zo Scottovho predchádzajúcej vesmírnej misie z roku 2010, prezradil aj v rozhovore pre magazín Associated Press.

pbs.org

V rozhovore opísal, ako sa ruský kozmonaut Oleg Skripochka vrátil z prechádzky vesmírom späť na palubu ISS bez istiaceho lana. To sa mu počas výletu mimo stanicu uvoľnilo a pred unesením do otvoreného vesmíru kozmonauta zachránil iba fakt, že sa na poslednú chvíľu stihol zachytiť za jednu z koncových antén stanice a odraziť sa od nej späť do bezpečia. Paradoxne sa o tomto incidente Scott dozvedel až o 5 rokov neskôr. „Prvé čo mi napadlo, keď som to počul, bolo: Čo ti šibe, to akože fakt? To je šialené,“ okomentoval túto udalosť v rozhovore.

Vo svojej knihe túto udalosť opisuje nasledovne: „Od vtedy som už veľakrát rozmýšľal, čo by sme s ostatnými kozmonautami na stanici robili, ak by ho naozaj odnieslo do nekonečného vesmíru. Zrejme by bolo možné, aby sme prepojili signál z jeho vysielačky v obleku priamo k jeho rodine na Zemi, s ktorou by sa mohol osobne rozlúčiť ešte skôr, ako by ho nárast koncentrácie CO2 a nedostatok kyslíka pripravil o vedomie. Naozaj to nie je niečo, nad čím som rád rozmýšľal, keď som sa pripravoval na svoju vlastnú prechádzku okolo stanice„.

spaceadventures.com

V ďalšom rozhovore pre magazín Texas Monthly zasa rozpráva zážitok o tom, ako ho v otvorenom vesmíre takmer zasiahol obrovskou rýchlosťou letiaci kus vesmírneho odpadu. „Ak by ma to zasiahlo, k čomu som mal naozaj blízko, doslova by som sa vyparil„, prezradil Scott. „Neexistuje žiadna šanca na prežitie – kolíziu s kusom odpadu by som pocítil rovnako, ako keby pri mne explodovala atómová bomba„.

Scott vo svojej knihe skutočne nechodí okolo horúcej kaše a všetky aspekty života vo vesmíre opisuje presne tak, aké naozaj sú. Čo je však najdôležitejšie, zo Scottovej vesmírnej misie budú vedci na Zemi čerpať dáta a informácie ešte po mnoho ďalších rokov a mala nám do značnej miery pomôcť v ceste na Mars. V NASA navyše stále pokračuje projekt s názvom Twins Study, ktorý porovnáva zmeny na Scottovom tele spôsobené pobytom vo vesmíre so zmenami na tele jeho dvojčaťa menom Mark, ktorý ostal na Zemi. Sme zvedaví, čo tento výskum prinesie a Scottovi, ktorý si už momentálne užíva zaslúžený dôchodok, želáme ešte mnoho pozemských úspechov.

Pozri aj: Vedci pozorovali zrážku neutrónových hviezd. Ich veľkolepý náraz vytvoril až desaťkrát viac zlata, koľko máme na Zemi

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články