V dnešnej dobe sa téma obezity objavuje v médiách až príliš často. Keď sa pozrieme len na správy z USA, zistíme, že až 71...

V dnešnej dobe sa téma obezity objavuje v médiách až príliš často. Keď sa pozrieme len na správy z USA, zistíme, že až 71 % Američanov týmto ochorením trpí. Priemerný dospelý človek dnes váži cca o 10 kg viac ako vážil priemerný človek v roku 1960. Náš rastúci objem spôsobuje, že aj výdavky na lekárov a lieky rastú. Odhaduje sa, že až 200 miliárd dolárov putuje na výdavky na zdravotnú starostlivosť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samozrejme, pokročilý výskum priniesol rôzne doplnkové lieky na chudnutie, potom sú tu tradičné prístupy ako diéta, cvičenie, no to môže fungovať len krátkodobo. Častokrát to samotné zdravotné problémy nezlepší. Ak by predsa len existovala zázračná pilulka na chudnutie, v prvom rade by zmenila vaše zmýšľanie, a teda by ovplyvnila mozog a hlavne emočnú časť. Stres poháňa emócie, myšlienky a aj správanie. Tieto „obvody“ môžu byť prepojené u ľudí tak, že dokonca nemáme šancu vyhnúť sa problémom vyplývajúcich zo stresu, kam patrí aj obezita. Kým u niektorých je nadváha a obezita spôsobená geneticky, výskumy stále viac naznačujú, že aj stres tu hrá veľkú úlohu. Mnoho ľudí sa pod vplyvom stresu obracia práve k jedlu. Svoje problémy teda zajedajú.

mozog1
marilynmckenna.com

Je tu ale sľubné riešenie, a to emocionálny tréning mozgu, ktorý je stále viac a viac populárny. Pomocou rôznych cvičení môžete svoj mozog zmeniť tak, že nutkavé pocity na jedenie celkom oslabnú. Táto metóda sa ukázala ako vysoko úspešná. Emocionálna časť mozgu je vo velení a ovplyvňuje našu hmotnosť, ale aj strach a centrá hladovania a odmien. Keď je náš mozog v strese, všetky tri strediská sa aktivujú a nastáva prejedanie sa a nárast hmotnosti. My si to samozrejme celé uvedomujeme, čo je trochu desivé. Vieme, že je to zlé a nesprávne, no túžba je taká silná, že si nevieme pomôcť a nedokážeme to ovládať, práve preto, že emočná časť mozgu je vo veľkom strese.

mozog
sciencealert.com

Keď stresové hodnoty stúpajú, začíname sa viac odmeňovať a náš hlad po sacharidoch, hlavne po cukre, sa zvyšuje, no zároveň sa znižuje rýchlosť metabolizmu, čo zaistí priberanie na váhe. Spojenie medzi napätím a obezitou je dobre zdokumentované. Laicky povedané, naše myslenie prejde do režimu offline a naše emócie vystrelia do výšin. Ak sa chcete starať o svoje telo, najskôr sa musíte postarať o svoj mozog.

mozog3
food.ndtv.com

Existuje mnoho cvičení, ktoré môžete praktizovať niekoľko krát za deň. Pomôžu vám znížiť stres a tým znížiť emócie. Odborníci zistili, že existuje 5 úrovní stresu a aj 5 nástrojov, ako ich zvládať. Podľa vášho zmýšľania a úrovne stresu sa každodennými cvičeniami viete dostať na úroveň, kedy bude váš mozog „vycvičený“ a vy sa budete vedieť dokonale ovládať. Otázkou ale ostáva, ako si časom udržať váhu. Je to jedna z najťažších vecí pri chudnutí. Ako som už spomínala, keď sa aktivujú všetky tri strediská, čiže strach a centrá odmien a hladovania, tak sa prejedáme. No vedzte, že tieto tri strediská sa aktivujú len v prípade, že sme vo veľkom strese. Preto by sme sa v prvom rade mali vyhýbať stresový situáciám, poprípade by sme sa mali naučiť ako ich zvládať lepšie a s väčším pokojom.

mozog4
telegraph.co.uk

zdroj: interez.sk (Lucia M.), sciencealert.com

Uložiť článok

Najnovšie články