Vesmírny mrak prináša asi najvhodnejšiu bodku za rokom 2020. Dokonale vystihuje, čo si o myslíme o prežitom roku plnom problémov, obmedzení, sklamaní a mnohých komplikácií.
Súčasť veľkého komplexu
Mrak je vzdialený až 7 500 svetelných rokov a je súčasťou oveľa väčšieho mrakového komplexu nazývaného NGC 3372, alebo Hmlovina Eta Carinae a informuje o ňom portál Science Alert.
Za normálnych okolností by vesmírny mrak, o ktorom pojednáva tento článok, nemal žiadny názov. Keďže však nápadne pripomína vztýčený prostredník, dostal pomenovanie „Defiant Finger“ (Vyzývavý prst). Mnohí pri pohľade naň majú pocit, ktorý by radi vyjadrili uplynulému roku.
Môže vytvoriť hviezdu
V skutočnosti je Defiant Finger útvar známy ako boková globula. Ide o hustý oblak kozmického prachu a plynov, v ktorom sa niekedy formujú hviezdy. To nastane vtedy, keď hustejšie oblasti mraku ďalej kondenzujú, až sa zrútia pod vlastnou gravitáciou a začnú sa premieňať na hviezdu.
Aby ste si dokázali aspoň približne predstaviť veľkosť tohto vesmírneho prostredníka, materiál, ktorý sa v ňom nachádza, je o množstve asi ako 6 našich Sĺnk. Keďže tento mrak je hustý, je ťažké pozerať skrz neho. Zdá sa, že osvetlenie okolo pochádza z externých zdrojov, teda hviezd v okolí.
Krátka životnosť
Okolie Vyzývavého prsta osvetľuje buď hviezda WR 25 alebo hviezda Tr16-244. Keďže tieto dve hviezdy tvoria binárny systém, môžu tvoriť osvetlenie aj spoločne.
Popri tom, ako okolie prsta osvetľujú, tak ho aj ničia postupným odparovaním. Pri súčasnej miere straty hmoty astronómovia predpokladajú jeho životnosť na 200-tisíc až milión rokov.
To je z hľadiska vesmíru pomerne krátky vek. Aj keď fotografia mraku je pomerne stará, Hubblov teleskop ju vytvoril už v roku 2007, do dnešných dní, keď bilancujeme uplynulých 366 dní, sa náramne hodí.
Nahlásiť chybu v článku