Áno iste, každý z nás vie, že nie všetci ľudia na zemi žijú v panelákoch, vilách, karavanoch, či na intrákoch v Mlynskej doline… Na svete aj dnes nájdeme obrovské množstvo kmeňov, ktoré nepotrebujú k životu nič viac, ako steny z dreva alebo slamenú strechu. Ale vedeli ste napríklad, že existuje kmeň, ktorý si stavia domy na stromoch? A to poriadne vysoko? Ktovie, možno sa ježibaba z rozprávky o Mrázikovi pri stavbe svojej chalúpky na stračej nôžke trochu inšpirovala práve nimi. Ale to už sú len čisté konšpirácie, tie prenechám radšej vedcom.
V takýchto obydliach žijú ľudia z dedinky, ktorá sa volá Toda a nachádza sa v Južnej Indii. Nazývajú ich dogles. To znie ako meno nejakého amerického domáceho maznáčika. „Dogles, otvor sa…“
Fotografia interiéru jedného domčeka domorodých obyvateľov žijúcich v Taivane. Žeby inšpirácia pre bytových dizajnérov?
A toto je ten čarokrásny domisko na stračej nôžke. Je typickým obydlím pre kmeň Korovajov. Myslím, že strach z výšok v ich životoch skutočne miesto nemá. Ak by ste raz chceli vidieť túto krásu ukrytú v korunách stromov na vlastne oči, zájdite si na skok do Novej Guinei.
V takýchto luxusných domčekoch žije kmeň Masajov. To je ten kmeň, v ktorom vám stačí na to, aby vás vyhlásili za dospelého muža, uloviť leva. Ale je zaujímavé, ako málo môže človeku stačiť k životu.
Apartmány kmeňa Senufo- západná Afrika. Sú postavené z tehál a strechu majú slamenú. Snáď im tam nezvykne moc pršať.
Tento sympatický mladý pán, ktorého zmysel pre módu by isto ocenil nejeden módny návrhár, pochádza z kmeňa Zuluov. Domček, ktorý svojim módnym vkusom trošku zatieňuje, si v dnešných dobách môže pozrieť nejeden cestovateľ. Ktovie, možno sa tak obliekol práve kvôli nejakej peknej turistke zo Slovenska…
Kmeň Satho. Niektorí obyvatelia sa presťahovali do bohatších predmestí. Ale vždy si cez víkend nájdu čas, aby sa sem vrátili a strávili čas so svojou rodinou a priateľmi. A ani wifi im netreba.
Tieto apartmány sa zase nachádzajú v dažďových pralesoch republiky Kongo. Koľko asi tak trvá postaviť takýto príbytoček?
Enawene Nawe, malý amazónsky kmeň žijúci v lesoch Mato Grosso v Brazílii. Zaujímavosťou je, že tento kmeň sa do povedomia dostal až v roku 1974 a vtedy mal 97 obyvateľov. Dnes sa ich populácia pohybuje okolo 500 obyvateľov. Rýchli ľudia, rýchli.
A čo hovoríte na príbytky nášho „kmeňa“?
Nahlásiť chybu v článku