Foto: unsplash/ Kristian Egelund

Nie je jedno, v akých topánkach chodievate behať.

Je jasné, že v balerínach sa vám zrejme dobre behať nebude, najvhodnejšie je mať bežeckú obuv. Podľa odborníkov však aj bežecká obuv môže zvyšovať riziko toho, že počas behu dôjde k úrazu. Ako si teda vybrať tie správne tenisky, v ktorých bude beh nielen pohodlný, ale aj bezpečný?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozor na špičky topánok

Keď sa pozriete na topánky vo svojom šatníku, je pravdepodobné, že mnohé z nich budú mať špičku zdvihnutú smerom nahor. Pre Business Insider sa vyjadril antropológ Nicholas Holowka, ktorý hovorí, že takúto špičku má množstvo topánok, no väčšina z nás nevie prečo. Vieme len, že sa v nich beží o niečo pohodlnejšie. Zároveň však Holowka dodáva, že aj keď sú topánky pohodlné, z dlhodobého hľadiska môžu zvyšovať riziko úrazu, informuje článok publikovaný prostredníctvom portálu Nature.

Časom môže dôjsť k tomu, že sa svaly chodidla oslabia a môže dôjsť napríklad k tzv. plantárnej fasciitíde (zápalové ochorenie tkanív chodidiel), ktorá je najčastejšou príčinou toho, že nás bolia päty, píše portál Science Alert. Topánky so špičku zdvihnutou smerom nahor spôsobujú, že svaly na nohách zaťažujeme o niečo menej, redukuje sa množstvo práce, ktorú musia vykonať. V štúdii sa preto vedci venovali otázke, či sú na beh vhodnejšie minimalistické topánky alebo moderné topánky so spomínanou špeciálne upravenou špičkou.

Foto: unsplash

Ako informuje štúdia, každý jeden náš krok pozostáva z niekoľkých čiastkových aktivít, ktoré naše nohy vykonávajú. Najprv by sa zeme mala dotknúť naša päta, následne celé chodidlo. Keď sa chystáme urobiť ďalší krok vpred, váha tela sa presúva smerom k prstom na nohách, ktorými sa počas behu odrazíme, aby sme mohli urobiť ďalší krok.

V tomto bode potrebujú mať chodidlá zaručenú istú pevnosť, aby sa energia mohla bezpečne prenášať medzi zemou a chodidlom. Topánky so špeciálnou špičkou zabezpečujú, že odraz prebehne maximálne efektívne, pričom svaly sú zaťažené menej ako v bežných topánkach.

Nemusíme behať bosí

V rámci štúdie vedci sledovali 13 ľudí, ktorých požiadali, aby sa bosí a následne v rôznych typoch topánok pohybovali na bežiacom páse. Vďaka infračervenému kamerovému systému a špeciálnym podložkám bolo možné zistiť, koľko sily bežci vložili do každého kroku a koľko energie vynaložili na to, aby sa v ďalšom kroku odrazili od zeme.

Ukázalo sa, že čím viac bola špička topánky zdvihnutá smerom nahor, tým menej práce museli svaly chodidiel vykonať. Menej vykonanej práce nemusí znamenať žiadnu výraznú zmenu, ak si v takých topánkach idete zabehať raz za rok. Z dlhodobého hľadiska sa však svaly môžu oslabiť výraznejšie.

Foto: unsplash

Odborníci dodávajú, že to neznamená, že by sme odteraz mali chodiť behať bosí a všetky športové topánky hodiť do koša. Aj bosý bežec sa môže poraniť, napríklad si môže poškodiť šľachy a väzy. Pravdou však je, že jednoduché, minimalistické topánky svaly na nohách posilňujú a z dlhodobého hľadiska sú pre naše zdravie prospešnejšie. Ak sa rozhodnete športovú obuv zmeniť, urobte tak pomaly, postupne, aby si vaše nohy na zmenu privykli.

Uložiť článok

Najnovšie články