Jana Mončeková

Vedeli ste o tom, že na Slovensku sa nachádza komplex podobný britskému Stonehengu?

Niet človeka, ktorý by nepoznal svetoznámy Stonehenge. Táto mohutná kamenná stavba, ktorá sa nachádza vo Veľkej Británii a je zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO je skvelým lákadlom pre mnohých turistov z rôznych krajín sveta. Pri návšteve Spojeného kráľovstva si  totiž nikto nenechá ujsť obrovskú záhadnú stavbu ešte z doby kamennej, ku ktorej sa viaže veľa povestí a legiend, a práve preto je taká atraktívna. Vidieť niečo také na vlastné oči musí byť skutočne zážitok. Vyvoláva to v nás otázky ako a kde sa to tu vzalo, či komu to patrilo, prípadne na čo to slúžilo. Na Slovensku však máme niečo veľmi podobné preslávenému Stonehengu. Ide o takzvaný slovenský Stonehenge, ktorý sa nachádza v Trnavskom kraji, v meste Holíč a je tomu svetovému prinajmenšom aspoň trošíčku podobný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Áno, už tomu tak bude. Na Slovensku máme vlastný Stonehenge. Toto zaujímavé miesto sa nachádza na Záhorí v Holíči, a inak by sme ho mohli nazvať aj Holíčske menhiry. Ak ste náhodou zapochybovali, a neviete o čo ide, tak na vysvetlenie – menhiry sú praveké kultové kamenné piliere vsadené do zeme, ktoré v minulosti pravdepodobne súviseli s pochovávaním. Aj napriek tomu, že sa pod nimi našli kostrové nálezy, nejednalo sa až tak úplne o náhrobné kamene. Dnes už hrdo môžeme povedať, že najvýchodnejším miestom výskytu týchto menhirov v rámci celej Európy je práve naše slovenské mesto Holíč, ktoré sa tak okrem iného môže popýšiť aj touto kuriozitou.

Tieto kamenné piliere boli nájdené už v roku 1988, pri výstavbe sídliska SNP, a niektoré z nich sa podarilo zachrániť, vďaka čomu sa na ne dnes môžme pozrieť. Nachádzajú sa na mieste, kde sa v minulosti vraj nachádzala svätyňa. Išlo o pravekú stavba kruhového pôdorysu, inak nazývanú aj rondel, ktorá bola tvorená dvomi priekopami. Údajne mala okolo 60 metrov a tvorilo ju až dvadsaťpäť kameňov sústredených v dvoch kruhoch. Striedali sa nízke a široké kamene, no a v strede sa nachádzal hlavný idol – vysoký, niekoľkometrový kameň. Usporiadaním sa teda toto miesto môže podobať aj na Stonehenge.

Jana Mončeková
Jana Mončeková

Od roku 1996 sú kamene vystavené na nádvorí Remeselného domu – budovy Holíčskej fajansy. Strategicky sú rozmiestnené tak, aby pripomínali slnečné hodiny. Samozrejme, pre návštevníkov sú prístupné, a preto sa na ne kľudne môžete pozrieť aj zblízka. Potom tak zistíte, že na kameňoch, respektíve menhiroch, sa nachádzajú rôzne ornamenty a vzory a sú zdobené vysekanými symbolmi. Ide o motívy ako sekera, kladivo, pod ním hák, čakan, radlo, či koleso, ktoré znázorňuje božstvo. Nachádzajú sa tu však aj obrazce zvierat, či dokonca postáv ľudí. A keďže človek je tvor zvedavý, toto sú len ďalšie faktory, ktoré v nás môžu vyvolávať rôzne otázky z histórie, komu slúžili a hlavne na čo slúžili.

Slovensko môžete spoznávať aj takýmto spôsobom – návštevami rôznych nevšedných miest. A malý slovenský Stonehenge takýmto miestom rozhodne je. Ak by ste sa niekedy rozhodli predsa len urobiť si výlet na Záhorie a navštíviť tak tieto menhiry, môžete to rovno spojiť napríklad s návštevou Múzea keramiky, Holíčskeho hradu, či napríklad veterného mlynu.

Jana Mončeková
Jana Mončeková
menhiry2
Jana Mončeková
Jana Mončeková
Jana Mončeková
 interez.sk (Alexandra Geletová), dobrodruh.sk
Uložiť článok

Najnovšie články