Ľudia od nepamäti túžili lietať po oblohe ako vtáky, ktoré pozorovali ladne sa vznášať nad svojimi hlavami. Keď bratia Wrightovci na začiatku 20. storočia po prvýkrát vzlietli so svojím vynálezom, s pravdepodobne tušili, že práve započali revolúciu v doprave. Dnešné lietadlá sa však na vtáky ponášajú snáď len metaforicky. Sú mohutné, hlučné, neobratné a priam až ťarbavé. Až na nový koncept spoločnosti Airbus s názvom Dravý vták.
Koncept lietadla s názvom Bird of Prey predstavila spoločnosť Airbus počas leteckých dní Royal International Air Tattoo s cieľom zdôrazniť vedúce postavenie Británie v leteckom priemysle a zdôraznenia 50. výročia samotnej spoločnosti, píše sa v tlačovej správe Airbusu. Návrh lietadla je však len teoretický a spoločnosť ho neplánuje zaviesť do výroby. Inšpirovať má však ďalšiu generáciou inžinierov k tvorbe nových inovatívnych projektov.
Dravý vták nedostal svoj názov náhodou. Koncept lietadla je skutočne inšpirovaný stavbou tela vtákov a ich schopnosťou lietať. Ide o hybridné štvorvrtuľové lietadlo s elektrickým pohonom, ktoré by podľa Reuters mohlo ušetriť až 50% leteckého paliva. Krídla lietadla sú zakončené viacerými lištami, rovnako ako aj chvost lietala. Inšpirácia vtáčím perím má dopomôcť lepšej aerodynamike stroja. Každé z pier by bolo pritom možné ovládať samostatne. Ukazuje teda, ako by mohla vyzerať budúcnosť leteckej dopravy.
The ‘#BirdOfPrey’ is taking wing! This sleek new concept takes inspiration from eagles to create a hybrid-electric design with individually controlled feathered wings. We’re always looking for pioneering new ideas – what would your aircraft be inspired by? https://t.co/HOfecb8X06 pic.twitter.com/0zXOr5znJv
— Airbus (@Airbus) 19. júla 2019
Dravý vták by so svojím doletom 1500 kilometrov nebol vhodný pre dlhé medzinárodné lety. Ide o koncept moderného regionálneho lietadla určeného najmä na vnútroštátne či krátke medzinárodné lety. Podľa Astona Martina, jedného z najvyššie postavených manažérov spoločnosti Airbus, má koncept dravého vtáka vytvoriť akýsi wow efekt, ktorý inšpiruje mladú generáciu inžinierov tvoriť udržatelné projekty v oblasti leteckej dopravy. „Jednou z priorít celého leteckého odvetvia je hľadať spôsoby, ako zvýšiť udržateľnosť letectva – urobiť lietanie čistejším, zelenším a tichším,“ tvrdí v tlačovej správe Martin.
Nahlásiť chybu v článku