V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.
Mravce invázneho druhu Tapinoma magnum z oblasti Stredozemného mora sa už rozšírili severne od Kolína nad Rýnom a Hannoveru, povedal odborník na mravce Manfred Verhaagh z Prírodovedného múzea v Karlsruhe. „Ich superkolónie majú od státisícov až po milióny jedincov,“ varoval s tým, že to je omnoho viac ako majú kolónie iných druhov mravcov.
Vedci spájajú sily v boji proti šíreniu
Podľa vedcov tento invázny druh mravcov už predstavuje ohrozenie stavebnej infraštruktúry v Bádensku-Württembersku a ďalších spolkových štátoch Nemecka. Napríklad v meste Kehl ich aktivita spôsobila výpadky internetovej siete. Tento druh mravca zaregistrovali aj v iných častiach Európy, napr. vo Francúzsku a Švajčiarsku.
Gemeinden am Rhein kämpfen gegen die invasive Ameisenart „Tapinoma Magnum“. Doch die Maßnahmen sind erfolglos, eine Ausrottung der Krabbeltiere scheint unmöglich. https://t.co/yFLID1NJGW
— stern (@sternde) April 5, 2025
Nemeckí vedci a úrady preto teraz prvýkrát spolupracujú v projekte na zastavenie postupu tohto hmyzu. Druh Tapinoma magnum zatiaľ nebol oficiálne zaradený medzi invázne, keďže nepredstavuje dostatočne veľké riziko pre miestne ekosystémy. Minister pre životné prostredie v Bádensku-Württembersku Andre Baumann považuje Tapinoma magnum za „škodcu“, aj keď takto nie je ešte právne označený.
Nahlásiť chybu v článku