Na Slovensku sa občas stretneme s názorom, že Bratislava je len veľkou dedinou. Pri viac ako 420-tisíc obyvateľoch (2016), je však toto tvrdenie absurdné. Bratislave pritom v rebríčku najľudnatejších hlavných miest sveta vôbec nepatrí niektorá z posledných priečok. Nachádza sa totiž na 136. mieste z 243 možných. Ako to teda vyzerá v tom najmenšom?
Pre názornú ukážku toho ako vyzerá život v najmenšom hlavnom meste sveta, sme si vybrali Adamstown na Pitcairnových ostrovoch. Najmenším hlavným mestom sveta je síce King Edward Point s 18 obyvateľmi, no na tomto mieste by sme vám okrem výskumnej stanice toho veľa neukázali. Predposledný Adamstown, v ktorom žijú všetci obyvatelia štátu Pitcainrove ostrovy, nám o živote v mini-metropole prezradí oveľa viac.
Pitcainrove ostrovy
Pitcairn, Henderson, Ducie a Oeno. To sú štyri vulkanické ostrovy, patriace medzi Zámorské územia Spojeného kráľovstva, ktoré dostali súhrnný názov Pitcairnove, po jedinom obývanom ostrove tohto miništátiku. Nájdete ich v Tichom oceáne zhruba na polceste z Nového Zélandu do Južnej Ameriky. Pitcairnove ostrovy majú vlastnú hymnu, guvernéra, úradný jazyk (pitcairnčina) a asi 56 obyvateľov, z ktorých všetci žijú v hlavnom meste Adamstown. Hlavným príjmom štátu je predaj poštových známok zberateľom a všetky zásoby a tovar sa na ostrov dostávajú dvoma 13 metrovými člnmi.
Adamstown
Hlavné mesto Pitacirnových ostrovov nesie meno po Johnovi Adamsovi, námorníkovi, ktorí ako jediný prežil vzburu britskej obchodnej lode HMS Bounty koncom 18. storočia. Adams získal v roku 1825 kráľovskú milosť a na ostrove Pitcairn prevzal zodpovednosť za vzdelanie osadníkov.
V súčasnosti v Adamstowne žije podľa odhadov len o niečo viac ako 50 obyvateľov. Nenájdete tu žiadne asfaltové cesty, letisko či železnicu. Provizorné dopravné komunikácie brázdia miestny na bicykloch, terénnych vozidlách či poľnohospodárskych strojoch. Napriek tomu majú obyvatelia k dispozícii základnú školu, zdravotnícke stredisko, kostol, poštu či knižnicu. Pre návštevníkov ostrova je k dokonca k dispozícii niekoľko maličkých hotelov. Guvernér Pitcairnových ostrovov si však napriek týmto službám pre svoj život vybral Nový Zéland.
Na ostrove bola pred niekoľkými rokmi vybudovaná aj malá väznica. Ani táto „metropola“ sa totiž nevyhla násiliu. Väznica a malá súdna miestnosť poslúžili škandálu, pri ktorom bolo zo sexuálneho násilia na maloletých osobách obvinených sedem ľudí, vrátane starostu Stevena Raymonda Christiana.
V Adamstowne majú obyvatelia i návštevníci k dispozícii televíziu, satelitný internet i telefónny signál. Na „vnútroštátnu“komunikáciu i spojenie s vonkajším svetom však väčšina obyvateľov využíva amatérske rádiové spojenie. Jediným dopravným spojením so svetom je maličká zátoka s mólom, ktoré však nie je vhodné pre väčšie plavidlá. V celom hlavnom meste nájdete len jedinú pomenovanú ulicu a tá nesie názov „The Hill of Difficulty“.
Nahlásiť chybu v článku