Na Slovensku cestujú študenti a dôchodcovia železničnou dopravou celkom zadarmo už takmer štyri roky. Bezplatné cestovanie schválila druhá vláda Roberta Fica v roku 2014 a do platnosti vošiel symbolicky 17. novembra na Deň študentstva. Sociálny (trošku populistický) zákon má však malú dieru, na ktorú sa často zabúda. Na absolventov totiž zabúda.
Bezplatné cestovanie vlakom
Deti do 15 rokov, študenti stredných škôl, študenti vysokých škôl denného štúdia do 26 rokov a dôchodcovia. Tí všetci si užívajú železničnú dopravu celkom zadarmo už nejaký ten rok. Luxus to síce nie je, ale je to zadarmo, čo je pri skromnom študentskom živote a poľutovania hodných dôchodkoch, predsa len veľká výhoda. Zákon však zabúda na absolventov a tí často zabúdajú na zákon. Výsledkom je riziko pokút a to práve počas letných mesiacov.
Zákon o bezplatnej železničnej doprave prevádzkovanej štátnym prepravcom (ZSSK) totiž za študenta nepovažuje absolventa a to hneď na druhý deň po zvládnutí záverečnej skúšky. Po maturite či štátnej skúške už teda nie ste oficiálne študentom a bezplatná doprava pre vás neplatí. A to napriek tomu že študentský preukaz ISIC máte platný až do septembra. Do úvahy sa neberie ani to, že ste po skončení stredoškolského štúdia od septembra prijatí na vysokú školu, či ak po bakalárskom štúdiu pokračujete v magisterskom či inžinierskom. Za lístok na vlak si musíte počas leta zaplatiť.
Študenti, ktorí teda v medziach zákona nie sú viac študentami, ale napriek tomu, od septembra pokračujú v študentskom živote naďalej, si počas voľných letných mesiacov bezplatnú železničnú dopravu neužijú. Práve naopak. Ak na túto „dieru v zákone“ zabudnú, priamo vo vlaku si priplatia za pokutu. Bezplatnú dopravu budú môcť znovu využiť okamžite po oficiálnom zápise na vysokú školu.
Pozri aj: Do Chorvátska sa tento rok dostanete pohodlne aj vlakom. Koľko stojí spiatočný lístok?
tvnoviny.sk
Nahlásiť chybu v článku