Novoobjavený systém exoplanét v solárnom systéme Trappist-1, bol od konferencie NASA považovaný za miesto, kde by sme mohli nájsť život v podobe, aký ho poznáme na našej planéte. Súbor siedmich planét, obieha okolo materskej hviezdy o veľkosti Jupitera a astronómovia zistili, že až tri z týchto planét, môžu obsahovať vodu v kvapalnom stave a nachádzajú sa v obývateľnej zóne od hviezdy. Avšak nové poznatky astronómov z Maďarska naznačujú, že toto miesto nie je tak hostinné, ako sme dúfali.
Možno ste zachytili, ako sme si z vás na prvého apríla vystrelili a uviedli sme, že vedci z NASA na týchto exoplanétach objavili mimozemské signály. Aj keď mnohí ste nás hneď prekukli, veríme, že niektorých sme nachytali a aspoň na chvíľu ste verili, že inteligentný život na týchto vzdialených planétach skutočne existuje.
Realita je však, ako sa zdá, iná. Tím astronómov z Maďarska analyzoval svetelné signály týchto planét získaných počas misie K2 z vesmírneho teleskopu Kepler. Počas doby 80 dní, zaznamenali až 42 vysokoenergetických zábleskov, z ktorých až päť bolo zložených z viacerých zábleskov.
Tieto erupcie nasvedčujú, že život v takýchto podmienkach, by bol prinajmenšom veľmi obtiažny. Pre porovnanie, ak by takéto záblesky urobilo naše Slnko, globálny komunikačný systém by bol v troskách. A to hovoríme iba o jednom záblesku. Pri takomto bombardovaní, aké tam planéty zažívajú, by to mal život značne komplikované. Tieto záblesky by poškodili atmosféru a život, v podobe ako ho poznáme, by na planétach nebol možný.
Jedinou a malou útechou zatiaľ môže byť, že analýza maďarských astronómov nie je oficiálnou štúdiou a kým sa tak stane, tak závery môžu byť zmenené. No ukazuje sa, že na to, aby sme vo vesmíre našli dôkaz o skutočnom živote, si budeme musieť ešte chvíľu počkať – minimálne do prvého apríla budúceho roka.
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku