Mnoho pochybných reklám a inzercií sa nás snaží nalákať na astronomické zárobky za ničnerobenie. Súdny človek, pravdaže, hneď pochopí, že ide takmer spravidla o klamstvá. Z času na čas sa však objaví bizarná ponuka, ktorá sa ukáže ako pravdivá. Tentoraz sa jedná o ponuku v mene vedy. Ruku na srdce, kto by nerád jednoducho ležal a oddychoval? Niektorí ľudia sú schopní bez výčitiek svedomia preležať aj celý deň. Presne za toto sú vedci v tomto experimente ochotní ľudom zaplatiť. Háčik je však v tom, že sa jedná o oveľa viac ako len jeden deň.
Podľa správ francúzskych novín 20 Minutes Inštitút pre vesmírnu medicínu a fyziológiu (Medes) v Toulouse vo Francúzku momentálne hľadá 24 jedincov, ktorých náplňou práce bude stráviť celých 60 dní v posteli. Za splnenie tejto úlohy budú dobrovoľníci odmenení sumou až 16 000€.
Tento inštitút však má na participantov v tomto výskume určité požiadavky. Hľadajú nefajčiarov, fyzicky aktívnych a zdravých mužov vo veku 20 až 45 rokov. Títo muži taktiež musia spĺňať body mass index (BMI) v hodnote 22 až 27 bodov.
Hlavným pravidlom samotného výkonu práce je, že počas týchto 60 dní musia títo muži vždy za akýchkoľvek okolností mať aspoň jedno rameno položené na posteli. Polovici z tejto 24 člennej skupiny bude každý deň podávaná zmes liekov, ktorá im má pomáhať so zvládaním beztiažového stavu. Táto zmes bude obsahovať aj protizápalové látky či antioxidačné doplnky stravy.
Práve toto je hlavnou myšlienkou tohto výskumu. Vedci chcú zistiť, aký dopad na ľudí bude mať dlhodobý beztiažový stav. Veria, že práve dlhodobým ležaním sa im podarí napodobniť efekt beztiažového stavu. Okrem toho, vedľajší produkt tohto experimentu budú skúsenosti s tým, do akej miery je vykonávanie základných potrieb a činností, ako napríklad vylučovanie, hygiena či cvičenie uskutočniteľné pri ležaní v posteli.
„Samotná idea tohto výskumu, je napodobniť stav beztiaže, aký sa nachádza na ISS.“ Povedal pre denník 20 MInutes fyzik Dr. Arnaud Beck, koordinátor tohto výskumu. „Počas prvých dvoch týždňov naši vedci uskutočnia na dobrovoľníkoch sériu testov a meraní. Následne po tom nastane 60-dňový proces, v ktorom budú musieť zostať v posteli s hlavou naklonenou menej ako šesť stupňov.“
Po ukončení hlavnej fázy výskumu bude týmto jedincom poskytnutá rehabilitácia po dobu dvoch týždňov. Počas rehabilitácie bude sledované či mal tento spôsob žitia nejaké dlhodobé účinky na ich telá.
Pokiaľ niekoho táto predstava ešte stále neodradila od sladkej odmeny, nezabudnite, že tento experiment nie je prvý svojho druhu. Už v roku 2014 tento experiment urobila NASA, ktorá svojej pokusnej skupine ponúkala odmenu 18 000$ za 70 dní ležania a analyzovania.
Andrew Iwanicki, muž, ktorý sa na tomto pokuse zúčastnil, sa rozhodol podeliť sa so svojimi zážitkami v článku pre magazín VICE. Spomínal na svoje skúsenosti, ktoré zahŕňali silné bolesti hlavy a chrbtice, spomínal aj na neskutočnú nudu a používanie nočníkov alebo ako v určitom momente z duše preklínal celú NASA.
interez.sk (Mária S.), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku