Pixabay

Nezahadzujte to, o čom si nie ste istí, či to nemá nejakú cenu. Tento článok vám ukáže, že by vás to mohlo v budúcnosti mrzieť.

Ako často doma, či pokojne aj pri odpadkových košoch, uvidíte nejaký zvláštny predmet, o ktorom vám skrsne v hlave myšlienka, že by to mohlo mať aj nejakú cenu? Aj keď zvyčajne takéto veci nemajú hodnotu, niekedy sa môže stať, že je to úplne inak. A tak sa aj niekedy z obyčajného kameňa môže stať predmet, ktorý má cenu zlata, ba aj viac. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zlatý hrnček

dukes-auction

John Weber, ešte ako malý chlapec, dostal od svojho dedka v roku 1945, kovový hrnček. Hoci dedko sa v starožitnostiach pomerne dobre vyznal, usúdil, že hrnček je vyrobený z mosadze a väčšiu cenu ako je hodnota kovu, pravdepodobne nemá. John sa s hrnčekom hral, dokonca ho jeden čas používal ako cieľ pre svoju vzduchovku. Potom sa hrnček ocitol na desaťročia v škatuli od topánok.

Keď sa John sťahoval, v rukách sa mu hrnček ocitol opäť. Nedalo mu a rozhodol sa, že ho skúsi dať oceniť. Na jeho prekvapenie sa zistilo, že hrnček nebol z mosadze, ale z rýdzeho zlata. Navyše pochádzal z Perzie a bol starý až 2300 rokov. Síce bol hrnček ocenený až na 250 tisíc dolárov (235 tisíc eur), John ho predal v aukcií za približne 100 tisíc dolárov (93 tisíc eur).

Prvé číslo Action Comics

wikimedia.commons

Keď David Gonzales z Minnesoty prestavoval dom, v izolácii našiel niečo, čo ho hneď zaujalo. V množstve starých novín bol aj komiks z roku 1938, v ktorom sa prvýkrat objavil Superman. Vzhľadom k tomu, že výtlačok nebol v najlepšom stave, bol predaný v aukcii za 175 tisíc dolárov (165 tisíc eur). Pre porovnanie, toto isté číslo v perfektnom stave bolo v roku 2014 predané za 3,2 milióna dolárov (3 milióny eur).

Maľba Johna Constablea

facebook

Iba za 46 dolárov (43 eur) kúpil Robert Darvell škatuľu s rôznymi predmetmi, medzi ktorými bola aj malá maľba o veľkosti pohľadnice. Trvalo 10 rokov, kým si Robertov syn obrázok všimol a rozhodol sa ho zaniesť k odborníkom. Tí z maľby boli nadšení, veď maľbu slávneho anglického maliara Johna Constabla z 18. storočia nevidia každý deň. Obraz bol vzápätí predaný za 390 tisíc dolárov (366 tisíc eur).

Ambra

twitter/zajel_oman

Traja rybári z Ománu si všimli, že na hladine pláva veľká, nevábne voňajúca „vec“. Keď ju vylovili, zistili, že je to 80 kilogramov vážiaca ambra – zvratky z veľryby. Tie sú v závislosti na kvalite veľmi cenné a používajú sa v tých najluxusnejších parfémoch, keďže dokážu udržať intenzívnu vôňu po dlhú dobu. Niet divu, že sa ambre hovorí aj „plávajúce zlato“. Rybári predali ambru vo výbornej kvalite za 3 milióny dolárov (2,8 milióna eur).

Kráľovský opál

facebook

Čierny opál o váhe 306 karátov bol nájdený v roku 1999 v Austrálii. Jeho šťastný nálezca ho našiel skutočne v poslednej chvíli. Pracoval totižto ako baník a práve bol posledný deň v práci, pred odchodom do dôchodku. Keď vyniesol vedro sutín, všimol si medzi nimi záblesk modrej farby. Kameň si zobral a odložil. Keď sa mu začal po nejakom čase venovať, zistil, že našiel mimoriadne cenný kus opálu. Jeho cena? Tri milióny dolárov (2,8 milióna eur)

Kópia deklarácie nezávislosti USA

wikimedia.commons

V roku 1989 si jeden muž v Pensylvánii kúpil na blšom trhu škatuľu s obrázkami. Keď prišiel domov, škatuľu si dobre prezrel a našiel tam zvláštny dokument. Ten sa napokon ukázal, že je to kópia asi najslávnejšieho amerického dokumentu – Deklarácie nezávislosti z roku 1776. Muž dokument predal za 2,4 milióna dolárov (2,25 miliína eur) a v roku 2000 bol opäť predaný za 8,1 milióna dolárov (7,6 milióna eur).

Čínska váza

bainbridgesauctions

Vázu objavil majiteľ počas veľkého upratovania svojho domu. Keď ju zaniesol k odborníkom, zistil, že zaprášená a špinavá váza bola vyrobená v Číne v 18. storočí. V roku 2010 bola váza predaná za 83 miliónov dolárov (78 miliónov eur), avšak nastal problém s vyplatením sumy, a tak sa váza vrátila pôvodnému majiteľovi. Ten neskôr vázu opäť predal, no už za nižšiu sumu.

Čierna hviezda Queenslandu

facebook

V roku 1938 našiel 12 ročný Roy Spencer sivý kameň a doniesol ho svojmu otcovi, baníkovi. Ten ho identifikoval ako čierny kryštál. Dlhú dobu kameň používali ako zarážku do dverí, kým ho nezaniesli ku klenotníkovi a ten ho odkúpil za 18 tisíc dolárov (čo je ekvivalent dnešných 196 tisíc dolárov/184 tisíc eur). Zafír bol následne opracovaný a ukázala sa v ňom hviezda, čo sa pokladá u drahokamov za veľmi cenný jav. Cena tohto nesmierne cenného zafíru sa v súčasnosti odhaduje na 88 miliónov dolárov (82 miliónov eur).

Pozri aj: Vrchol márnosti a luxusu. Tieto bežné veci stoja toľko, že sa vám z ich sumy zatočí hlava

interez.sk (mmm), adme
Uložiť článok

Najnovšie články