V blízkosti mesta Bihać v Bosne a Hercegovine sa za chorvátskymi hranicami nachádza unikátne opustené miesto, ktoré kedysi svojou víziou a technickým prepracovaním vyrážalo dych. Dokázalo odolať nukleárnej bombe a vojaci v podzemí vedeli bez problémov prežiť aj celý mesiac.
Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2017
V článku sa dozviete aj:
- Kvôli čomu bola vybudovaná Željava?
- Z koľkých tunelov pozostávala?
- Prečo muselo byť letisko utajované?
- V čom bolo výnimočné?
- Môžete ho dnes navštíviť?
Najväčšie podzemné letisko v Európe
Opustenú leteckú základňu a podzemné letisko nájdete na hranici medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou, pod vrchom Plješevica. I napriek tomu, že pred rokmi bol nevšedný objekt zničený armádou, naďalej patrí k najväčším podzemným letiskám a základniam v celej Európe.
Vyzerá ako z futuristického sci-fi
Diskutovať o tajnej výstavbe leteckej základne so šifrovaným pomenovaním „Objekt 505“ sa začalo ešte v roku 1948, teda tesne po 2. svetovej vojne. Na kompletné dokončenie unikátneho objektu ale potrebovala krajina 20 rokov a obrovské finančné prostriedky, v prepočte odhadované na 5,5-miliárd eur, čo by v dnešnej dobe predstavovalo ešte niekoľkonásobne vyššiu sumu. Týmto obrovským rozpočtom sa letisko stalo jedným z najdrahších projektov v Európe, píše Unbelievable Facts.
Spolu s ním sa vybudovali štyri tunely, z toho jeden špeciálne určený na únik, s celkovou dĺžkou 3,5 kilometra. Chránili ich obrovské železo-betónové dvere s váhou viac ako sto ton. Ako informoval portál Cestovinky.cz, armáda tu dokázala ukryť až 58 lietadiel. Vysvetľuje, že tunely boli dlhé od 300 do 500 metrov, široké 20 metrov a vysoké 8 metrov.
Vzniklo tu tiež päť pristávacích dráh pre vojenské lietadlá a stíhačky. Tunely sa v podzemí spojovali do jednej obrovskej haly, kde prebiehali opravy leteckých strojov MIG – 21. Ako uvádza portál iDNES, Željava bola jedným z najutajovanejších objektov niekdajšej Juhoslávie.
Odolný voči nukleárnej vojne
Objekt 505 bol skonštruovaný tak, aby odolal dokonca aj nukleárnej bombe so silou 20 kiloton, podobnej tej, ktorá bola zhodená na Nagasaki.
Projektanti navrhli základňu aj pre situáciu, keď bude musieť vojenská jednotka prežiť v podzemí niekoľko týždňov. Na základni sa nachádzali obrovské sklady rakiet, paliva, bômb ale dokonca i kuchyne, nemocnica, izby pre vojenský tím a ľudí pracujúcich v objekte.
Unikát padol za obeť vojne
Základňa disponovala viacerými výdobytkami techniky. Na vrchu bol nainštalovaný jeden z najlepších radarov s dosahom viac ako 400 kilometrov. Vďaka nemu sa mohlo z podzemia sledovať dianie v Maďarsku či Taliansku. Tým sa to ani trochu nepáčilo. No účelom tejto základne bolo práve prostredníctvom radarovej siete zabezpečiť včasné varovanie v prípade ohrozenia.
Radar, ku ktorému sa dalo dostať len helikoptérou v polovici 90. rokov zničila chorvátska letka. Bohužiaľ, podobne skončilo celé podzemné letisko aj so základňou. Vojnou zmietaná krajina vďaka neustálym bojom prišla o unikátny objekt, ktorý v celej Európe nemal obdobu.
Željava dnes
Letecká základňa Željava láka ročne mnoho turistov. Ak sa však na toto dych vyrážajúce miesto vyberiete, držte sa len na označených miestach, lesy okolo sú ešte aj dnes posiate aktívnymi mínami. Lokalita je v súčasnosti využívaná pre výcvik policajných psov na odhaľovanie výbušnín a nástrah.
unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku