A to všetko vďaka lotyšskému architektovi Austrisovi Mailītisovi. Jeho firma prednedávnom dokončila projekt výstavby Chrámu šaolinských lietajúcich mníchov, ktorý obsahuje jedinečný pavilón, v ktorom je možné levitovať.
Drobná oranžová postava vznášajúca sa nad futuristickou stavbou vysoko v horách je v skutočnosti šaolinský mních, ktorý však nelieta vďaka sile meditácie. V interiéri budovy je totiž skrytý obrovský veterný tunel, podobný tunelom, v ktorých sa praktikuje skydiving.
Chrám šaolinských lietajúcich mníchov slúži ako amfiteáter pre umelecké vystúpenia mníchov. Prostredníctvom umeleckých vystúpení sa šaolinský mnísi snažia prihovárať k publiku o histórii Zen Budhizmu a Kung Fu. Celú atmosféru dotvára architektonický imidž samotnej stavby. Návrh amfiteátru je založený na fenoméne levitácie skúmanom šaolinskými mníchmi už po stáročia. „Teraz budú mať všetci mnísi možnosť vyskúšať si levitáciu,“ vyjadril sa Mailītis. Myšlienkou projektu je zameranie sa na rast, duchovno a šancu spraviť ďalší krok k vyriešeniu záhady levitácie.
Zaoblený tvar stavby poskytuje nádherný výhľad na okolité hory, ktoré sú považované za kolísku čínskej civilizácie. Amfiteáter svojím tvarom pripomína horu a reprezentuje horizontálnu rovinu Zeme, zatiaľ čo gigantické veterné tunely reprezentujú veľký strom s vetvami a symbolizujú vertikálny stĺpec duchovna. Amfiteáter má kapacitu 230 divákov a vystúpenia sa v ňom konajú každý týždeň.
Štruktúra stavby čerpá inšpiráciu z okolia hôr Songshan, v ktorých sídli aj Šaolinský kláštor zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Snahou pri výstavbe amfiteátru bolo zachovať historický a environmentálny kontext hôr, pretože práve na tomto mieste bol zrodený Zen Budhizmus a bojové umenie Kung Fu.
Levitáciu umožňujú obrovské veterné tunely vyvinuté firmou Aerodium. Strojovňa veterných tunelov je skrytá pod pódiom a pokrytá zvukotesným povrchom nasávajúcim vzduch. Pri výstavbe bola použitá kombinácia moderných a starodávnych technológií, čo je možné vidieť napríklad na kamenných schodoch, ktoré boli ručne vyrobené s použitím miestnych zdrojov z kameňolomu, avšak ako ich podpera slúži laserom rezaná oceľová konštrukcia.
Možnosť vyskúšať si levitáciu majú okrem mníchov aj návštevníci amfiteátru. Tak čo, išli by ste si to tiež skúsiť?
Pozri aj: Zabudnite na tú v Pise, máme ich aj na Slovensku. 5 šikmých veží, ktoré sa oplatí navštíviť
interez.sk (Kristína Horniakova) inhabitat.com amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku