milujemcestovanie.sk/bbonline.sk

Aj na Slovensku máme šikmé veže, ktoré sa síce s tou najslávnejšou nemôžu porovnávať, no napriek tomu sú stále zaujímavé. Kde sa nachádzajú?

Keď sa povie šikmá veža, každý si vybaví talianske mesto Pisa. Áno, práve tu stojí, alebo sa skôr nakláňa, najznámejšia šikmá veža na svete. Vyhľadávané turistické miesto láka každý rok tisícky turistov. Aby ste však videli takýto zaujímavý objekt nemusíte cestovať stovky kilometrov až na Apeninský polostrov. Niekoľko šikmých veží máme totiž aj u nás na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ivanka pri Nitre

Ak hľadáte najšikmejšiu vežu na Slovensku potom by ste sa mali vybrať do obce s názvom Ivanka pri Nitre. Nájdete ju na Kostole svätého Martina, ktorý bol postavený koncom 18. storočia. Veža nad hlavným vchodom do kostola robila problémy už od začiatku. V roku 1824 otriasla základmi kostola natoľko, že ju museli dokonca zbúrať a nahradila ju drevená zvonica. Neskôr vežu znovu postavili, no od roku 1940 sa začala znovu nakláňať. Dnes je najšikmejšia veža na Slovensku od svojej zvislej osi odklonená až o 151 centimetrov.

nisys.sk

Vrbové

Najväčším turistickým lákadlom vo Vrbovom je šikmá veža. Práve preto je Vrbové niekedy označované aj ako „slovenská Pisa“. Zvonica, ktorú nájdete neďaleko Kostola sv. Martina, sa od svojej osi odklonila akoby zo dňa na deň. Bolo to v roku 1930, keď oblasť postihlo obdobie dlhotrvajúcich dažďov. Kvôli premočenej pôde a úzkym základom sa veža od svojej osi odklonila asi o 98 centimetrov. Hneď v ďalšom roku vežu stabilizovali betónom, a preto nehrozí, že by sa veža v dôsledku vychýlenia zrútila.

milujemcestovanie.sk

Banská Bystrica

Aj srdce stredného Slovenska má svoju šikmú vežu. Je ňou hodinová veža, ktorá sa vyníma nad hlavným námestím mesta – Námestím SNP. Hodinová, strážna a upozorňujúca veža mala aj svoje temné stránky. Priamo pod vežou sa totiž kedysi nachádzala aj mučiareň a väzenie. Jedného dňa, keď dvaja anjeli leteli nad mestom, zrazili sa priamo nad Hodinovou vežou, zachytili sa o ňu a vychýlili ju od jej zvislej osi. Aspoň tak to tvrdí legenda. Hodinová veža v Banskej Bystrici je dnes vychýlená už o viac ako 68 centimetrov a tým, ktorým sa nelení a vyšľapú si na jej vrchol 101 schodov, ponúka krásny výhľad na celé mesto. Niekoľko zaujímavých faktov o banskobystrickej šikmej veži nájdeš na tomto odkaze.

slovakia.travel
bbonline.sk

Vráble

Dominantou centra mesta Vráble je Kostol Preblahoslavenej Panny Márie, ktorého pôdorys má symbolický tvar kríža. Kostol bol postavený na prelome 20. a 21. storočia. Na výstavbu použili okrem iného aj materiál z predchádzajúceho chrámu. Práve to spôsobilo, že veža kostola sa začala nebezpečne nakláňať. V historických archívoch sa uvádza, že odklon veže dosahoval až 150 centimetrov. Merania študentov geodézie a kartografie zo Stavebnej fakulty STU však preukázali, že tento odklon je dnes omnoho menší. Stavba sa pravdepodobne stabilizovala pri rekonštrukcii po druhej svetovej vojne.

vrable.sk

Michalovce

Aj východniari majú svoju šikmú vežu. Je ňou zvonica Chrámu Ducha Svätého v Michalovciach. Chrám bol postavený pár rokov pred 2. svetovou vojnou a dnes má hodnosť baziliky minor – čestný titul, ktorý prepožičiava rímsky pápež. Zvonica tohto chrámu sa odchyľuje celkom o 23°. Nie je to síce veľa, no napriek tomu je táto odchýlka pozorovateľná voľným okom. To, či ide o staviteľskú chybu, alebo o zámer, nie je dodnes objasnené.

bazilikaredemptoristi.sk

Pozri aj: Gemerské spojky: Najznámejšie opustené železničné tunely, cez ktoré nikdy neprešiel žiadny vlak. Slúžiť mali ako sklad ovocia či jadrových zbraní

interez.sk
Uložiť článok

Najnovšie články