Keď sa pozrieme spätne do histórie, zistíme, že bolo veľmi veľa žien, ktoré sa vzbúrili proti všetkým ostatným, proti stereotypom, proti tradíciám a boli odhodlané bojovať za svoje sny, vášne či za rovnosť a solidaritu medzi ľuďmi. Aj táto ich odvaha prispela k formovaniu dnešného sveta, v ktorom žijeme. Toto je aspoň 10 z nich, ktoré sa len tak nedali odradiť.
Irena Sendlerowa
Irena bola rodáčka z Poľska, sociálna pracovníčka a členka detského oddelenia Żegoty. Počas druhej svetovej vojny pod krycím menom Jolanta spolu s ďalšími spolupracovníkmi zachránila asi 2500 židovských detí z Varšavského geta. Potom im poskytli falošné doklady totožnosti a prístrešie. Neskôr na to nemeckí okupanti prišli, a tak bola Irena zatknutá gestapom, mučená a dokonca odsúdená na smrť. Podarilo sa jej však uniknúť a prežiť vojnu.
Malala Yousafzai
Malala je pakistanská aktivistka za vzdelávanie žien. Pred niekoľkými rokmi sa ju talibský muž pokúsil zastreliť, no ona napokon prežila. Neskôr bola z Pakistanu prevezená do nemocnice v anglickom Birminghame, kde počas zotavovania začala svoju aktivistickú a sociálnu činnosť. Malala sa taktiež iba v 19 rokoch stala najmladším laureátom Nobelovej ceny.
Marie Curie
Marie bola ďalšou významnou Poľkou, ktorá zmenila svet – tentokrát vo vedeckej oblasti. Preslávila sa najmä svojou teóriou vývoja reaktivity či objavom dvoch prvkov polónia – ktoré nazvala po svojej milovanej krajine, a rádia. Okrem toho to bola prvá žena, ktorá kedy vyhrala Nobelovú cenu a zároveň jediná žena, ktorá ju vyhrala dvakrát. Prečítajte si tiež náš článok o tejto úžasnej žene, ktorá sa síce stala obeťou svojich pokusov, no posunula nimi ľudstvo o veľký krok dopredu.
Nujood Ali
Nujoot pochádza z Jemenu, kde sa stala veľmi významnou osobou v boji proti núteným sobášom a detským manželstvám. A nie len tam, Ali si získala srdcia po celom svete. Mala iba deväť rokoch, keď sa musela vydať. O rok na to, čiže v desiatich rokoch, sa jej podarilo získať slobodu. Rozviedla sa a zlomila tak dlhoročné kmeňové tradície.
Maud Wagner
Maud pôsobila a putovala dlhý čas s cirkusom. Počas toho sa stretla so svojím manželom, Gusom Wagnerom, ktorý bol tatér a priučil ju tomuto “remeslu.” Vtedy tetovali iba muži a tak si Maud povedala, že je čas na zmenu a stala sa prvou známou tatérkou v USA.
Amelia Earhart
Amelia bola americkou spisovateľkou a priekopníčkou v lietaní. Stala sa prvou ženskou pilotkou, ktorá sama preletela cez Atlantický oceán. Napísala množstvo úspešných kníh a nastavila niekoľko rekordov. Pri pokuse o obletenie Zeme sa však stratila nad Tichým oceánom a bohužiaľ dodnes nebola nájdená.
Valentina Tereshkova
Toto meno je pravdepodobne veľmi známe pre väčšinu z vás. Valentina pochádzala zo sovietskeho Ruska a významná sa stala predovšetkým tým, že to bola vôbec prvá žena, ktorá sa dostala do vesmíru. Vo vesmíre bola zhruba tri dni a počas toho absolvovala 48 obežných dráh okolo Zeme. Ak vás príbeh tejto slávnej ženy zaujíma, kliknite si na náš článok a prečítajte si, že let do vesmíru vôbec nebol bez komplikácií a Valentina mala počas neho mnohé vážne problémy.
Nadia Comaneci
Ženy menia svet v rôznych oblastiach a šport nie je výnimkou. Nadia je bývalou a veľmi úspešnou rumunskou gymnastkou, ktorá získala mnoho cenných kovov z olympiád. Najviac sa preslávila tým, že len v 14 rokoch sa stala vôbec prvou ženou v celej olympijskej histórii, ktorá získala na Olympijských hrách v Montreale 1976 perfektné skóre 10,0 a dokázala tak, že aj ženy sú tak zručné a obratné ako muži.
Anna Franková
Anna Franková je ďalšie meno, ktoré je veľmi známe. Preslávila sa najmä denníkom, ktorý si viedla počas druhej svetovej vojny, keď sa spolu so svojou židovskou rodinou ukrývala v tajnom byte v Amsterdame. Zápisky tohto dievčatka plného snov, túžieb a odhodlaní, sa nielenže preslávili po celom svete a dojali mnohých, taktiež sa z nich stalo veľmi významné svedectvo o živote ľudí počas tohto strašného obdobia.
Yusra Mardini
Yusra je sýrskou plavkyňou, ktorá sa dostala na minuloročnú olympiádu v Riu. Dievča sa však stalo skutočnou hrdinkou, keď chceli utiecť zo Sýrie do Grécka. Na lodi bolo približne 18 ľudí, a to aj napriek tomu, že bola určená maximálne siedmim. Loď sa uprostred ničoho začala potápať a tak Yusra s pomocou ďalších troch ľudí, ktorí boli schopní plávať, doslova dotlačili všetkých až na grécky ostrov Lesbos.
Pozri aj: Ani väzenie nedokázalo týchto ľudí zastaviť v tom, aby zmenili svet a históriu
interez.sk (Alexandra Geletová), boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku