Javier Rubilar/Flickr

Kde bolo, tam bolo. Bolo raz jedno malé mestečko v Chaitén. Asi sa tam žilo celkom dobre. Aspoň dovtedy, kým sa jedného dňa neprebudila k životu sopka.

Všetko sa to začalo 2. mája 2008, kedy sa sopka neďaleko čilského mesta Chaitén zobudila z dlhodobého spánku. Tento vulkán sa nachádzal 10 km severne od mesta, v blízkosti zálivu Corcovado v južnom Čile. V skorých ranných hodinách vedci zaznamenali jej aktivitu a tušili, že mesto nečaká práve najlepšie obdobie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výbuch sopky bol desivý. Sopečný oblak narástol až do výšky 17 km a pokryl celé mesto. V tej dobe v Chaitén žilo asi 4 000 ľudí, ktorí boli okamžite evakuovaní. V nasledujúcich dňoch sopka i naďalej vybuchovala, pričom jej aktivita stúpala na intenzite. Stĺp popola dosiahol až 30 km a presúval sa cez Čile a Argentínu smerom k Atlantickému oceánu.

Mesto Chaitén nebolo našťastie významne dotknuté samotným výbuchom. Až prívalové dažde zmietli popol a bahno uložené v kráteri a na okolitých svahoch sopky do rieky s rovnomerným názvom. Rieka tečie okolo sopky, pričom pokračuje vo svojej ceste na juh okolo mesta Chaitén, kde sa vlieva do mora. Bahno a popol zdvihlo hladinu rieky, ktorá sa 12. mája 2008 vyliala z koryta. Špinavá masa sa liala stredom mesta a brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Zničená bola takmer polovica mesta.

AP Photo/La Tercera

Našťastie kvôli skorej evakuácii v meste neboli žiadne straty na životoch. Ale materiálne škody boli vskutku vysoké. Budovy sa rúcali, prepadali sa ulice, domy a autá zničil lahár – valiaca sa zmes sopečného popola a vody.

Chaitén

Mesto zastalo v čase. Všetko, čo zostalo, čiastočne pochovala hrubá vrstva blata. Zostávajúca polovica mesta, ktorá prežila katastrofu leží vedľa nej. I keď by ste to asi nečakali, v zachovalej časti mesta prekvitá cestovný ruch. Tak to vyzerá, že ľudia milujú katastrofy.

Chaitén
Chaitén lahar
Pôvodne po katastrofe vláda plánovala presídliť obyvateľov Chaitén do nového mesta, ale obyvatelia neprijali nový návrh a sú pevne rozhodnutí zostať na mieste. Nový Chaitén sa teraz rozširuje na sever od pobrežia, zatiaľ čo druhá polovica ostáva pochovaná pod pyroklastickým sedimentom. Asi z nej naozaj chcú spraviť turistickú atrakciu. Vedci však upozorňujú na to, že mesto ešte stále nie je celkom bezpečné. V skutočnosti novo vybudované mesto sa ešte viac priblížilo k vulkánu, v ktorom hrozia ďalšie erupcie. Tak sa aj stalo. 19. februára 2009. Iba deväť mesiacov po prvej erupcii, sopka opäť vybuchla a pryoklastický prúd zastal len 5 km od Chaitén. Posledná erupcia sopky bola zaznamenaná v roku 2011, pričom teraz vykazuje minimálnu aktivitu. Ale ktovie, kedy sa opäť prebudí k životu. Veď čert nikdy nespí…

Chaitén 12
Chaitén 9

Na Ukrajine máme Černobyľ, ktorý akýmsi zvrhlým spôsobom láka turistov. A V Čile zas majú toto mestečko… Išli by ste sa pozrieť na mesto, ktoré zničila prírodná katastrofa?

Pozri aj: Slovenský raj: 5 najkrajších trás, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák

interez.sk (Michaela), amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články