Keď Johnny začal cestovať, mal síce núdzu o peniaze no všetko sa zmenilo, keď sa jeho cestovateľský blog stal úspešnejší a doteraz vďaka nemu zarobil viac ako jeden milión eur. Jeho zážitky sú naozaj úžasné a z niektorých z nich lezie mráz po chrbte. Počas svojich ciest bol dvakrát zatknutý, počas toho ako sa snažil prejsť cez Libériu, keď tam zúrila ebola a bol svedkom streľby hneď po svojom príchode do Angoly.
„Počas dvadsiatich minút som videl, ako bol dvakrát strelený chlap, ktorý bol asi dva metre odo mňa. Bolo to strašné. Dvaja muži na skútri sa dostali medzi jeho a naše auto, otvorili dvere a strelili ho raz do brucha a raz do nohy. Prikrčil som sa v aute, zatiaľ čo sa vodič nášho auta snažil vyhnúť havárií a ten vodič sa smial – smial sa na mojej reakcii. Ten muž – vodič, bol v Angolskej občianskej vojne a mal na rukách veľa krvi, toto pre neho neznamenalo nič. Nebolo to práve milé privítanie v Angole,“ povedal Johnny pre BBC.
Žiadna z takýchto hrozných skúseností nezastavila jeho túžbu po dobrodružstve. Posledná krajina na jeho veľmi dlhom zozname bola Nórsko, pretože je relatívne blízko k severnému Írsku a mohol tak zdieľať svoj úspech so svojou rodinou a priateľmi.
Johnny sa teraz snaží získať potvrdenie o tom, že je najmladší človek na svete, ktorý precestoval všetky krajiny na zemeguli ale pravidlá o tom, čo taká návšteva jednej krajiny musí zahŕňať, si stanovil sám.
Guinessovej knihe rekordov stačí, aby si prekročil hranicu a zaznamenal to na GPS a počíta sa to ako návšteva, no on v každej krajine sa strávil hneď niekoľko dní ak nie týždňov, aby získal vlastnú autentickú skúsenosť.
„Spoločnosť, médiá a vzdelávací systém nám hovoria, že by sme mali ísť do školy, na výšku, presťahovať sa do mesta, pracovať v kancelárií a šetriť si na dôchodok, počas ktorého budeme moc starí na to, aby sme si to užili. Ale ja to nechcem robiť.“
Johnny nepatrí k ľuďom z bohatých rodín, ktorí cestujú za peniaze svojich rodičov. Prvých 5 rokov učil angličtinu v Thajsku a šetril každý cent s rozpočtom len 9 eur na deň, a až potom začal písať svoj cestovateľský blog, cez ktorý ho našli sponzori.
Napriek tomu, že unikol stereotypu bežného života, cestovanie mu prinášalo aj mnoho stresu a bál sa, či sa mu podarí dosiahnuť svoj cieľ.
„Možno to vyzerá, že som bol voľný a mohol som si cestovať kam som chcel, ale pretože som si dal taký cieľ aký som si dal, bol to pre mňa posledných 10 rokov obrovský záväzok.“
„Teraz som voľný.“
Napriek tomu, že Johnny už precestoval všetky krajiny sveta, ešte s cestovaním ani zďaleka neskončil. Nasledujúcu cestu plánuje do Bangkoku a nechce tam ísť lietadlom, ale na rikši. Životný štýl plný cestovania môže síce vyzerať rozlietane a nepohodlne, ale pre niekoho ako je Johnny je cestovanie zmysel celého života.
Pozri aj: Na svete existujú iba štyri farby pasov. Tu je dôvod prečo
interez.sk (Ivana G.), bbc.com
Nahlásiť chybu v článku