wikimedia.org

Opäť ďalší skvelý krok Číny. Do roku 2020 chce vybudovať moderný park a chrániť tak vzácne mačkovité šelmy.

Čína sa v poslednom období snaží vymaniť z povedomia ľudí ako krajiny, ktorá sa nezaujíma o životné prostredie. Dôkazom toho je napríklad masívne budovanie solárnych panelov, o ktorom sme vám pred pár dňami priniesli článok. Ďalším dôkazom tejto snahy starostlivosti o životné prostredie, je tiež zámer, vybudovať obrovský národný park podľa schémy budovania národných parkov v USA. Ich cieľom je ochrániť tak populáciu nesmierne cenných živočíchov – sibírskeho tigra a leoparda škvrnitého amurského. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento nový park bude umiestnený na severovýchode Číny, v provinciách Jilin and Heilongjiang, na hraniciach s Ruskom a Severnou Kóreou. Park bude zaberať až 14 600 km², čo je približne o 60% viac, než Yellowstoneský park v USA. Pre priblíženie, to je viac ako Banskobystrický a Trenčiansky kraj spolu. Podľa čínskeho portálu Xinhua bude park dobudovaný a pripravený na otvorenie v roku 2020.

V roku 1998, odhadom žilo v Číne iba maximálne 9 sibírskych tigrov, oficiálne nazývaných tigre džungľové ussurijske. V roku 2015 ich počet už vystúpil na 27, a to po masívnom úsilí, ktoré zahrňovalo napríklad zákaz ťažby v oblasti, kde tigre žili. Avšak ani po úsiliach, nie je počet tigrov v tejto oblasti uspokojivý. V susednom Rusku ich žije približne 400 jedincov.

wikimedia.org

Medzitým, celosvetová populácia leopardov amurských bola v roku 2007 menej ako 30 jedincov. Dôvodom bola ľudská činnosť a samozrejme lov. V roku 2015 bol ich počet už takmer dvojnásobný a to najmä vďaka Svetovému fondu na ochranu prírody.

Čína v súčasnosti nemá jednotnú koncepciu národných parkov. V roku 2013 sa preto rozhodla, že začne budovať plnohodnotné národné parky, ktoré budú ochraňovať celý rad živočíchov. Okrem spomínaných tigrov a leopardov, chce Čína vo veľkom chrániť samozrejme pandy veľké ale tiež antilopy tibetské či ázijských slonov.

flickr.com

Toto ale nie je jediná aktivita v budovaní národných parkov v tejto krajine. Čína nedávno schválila vytvorenie národného parku pre pandy veľké. Pri jeho budovaní sa počíta s presídlením až 170 tisíc ľudí. Park v provincii S‘-čchuan bude mať rozlohu až 27 tisíc km², čo je viac ako polovica rozlohy Slovenska. Aj keď toto všetko sú pre nás obrovské rozlohy, stále sa ani zďaleka nechytajú na najväčší národný park na svete, nachádzajúci sa v Grónsku. Ten má rozlohu 972 tisíc km², čo je územie zodpovedajúce približne 20 násobku rozlohy Slovenska.

Pozri aj: Skutočný hrdina. Muž jazdí každý deň niekoľko hodín preto, aby zvieratám v suchých oblastiach doniesol vodu

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články